اسلام در اروپا ISLAM IN EUROPE
اخبار فعالیت مسلمانان در کشورهای اروپائی

"سلمان رشدي"، نويسنده كتاب «آيات شيطاني» قرار است در فيلمي كمدي با نام "سپس او مرا پيدا كرد" ظاهر شود

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فارس به نقل از سايت خبريrediff، "سلمان رشدي" نويسنده انگليسي مهدورالدم كتاب «آيات شيطاني» قرار است در فيلم كمدي "سپس او مرا پيدا كرد" در نقش يك پزشك حاذق ايفاي نقش كند.

 

 بنا براين گزارش، اين فيلم با بازي و كارگرداني «هلن هانت»، كارگردان و بازيگر آمريكايي از اواخر ماه جاري جلوي دوربين خواهد رفت. 


"سپس او مرا پيدا كرد" داستان يك معلم 39 ساله است كه ناگهان زندگيش دستخوش تغييرات تلخ زيادي مي‌شود، همسرش او را ترك كرده و مادرش نيز فوت مي‌كند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 21:9 ] [ آرش ] [ ]

سياه پوستان مجلس عوام انگليس از عقايد نژادپرستانه اعضاي اين پارلمان نسبت به خود، رنج مي برند.

به گزارش خبرگزاري شبستان، با وجود ادعاهاي كشورهاي غربي از جمله انگليس درباره وجود دموكراسي در اين كشورها و انتقاد آنان از نبود دموكراسي در كشورهاي اسلامي، امروزه شاهد رنج كشيدن برخي از اعضاي مجلس عوام انگليس به خاطر رنگ چهره شان هستيم كه اين واقعيت در نقطه مقابل دموكراسي قرار دارد.

باتلر، يكي از نمايندگان سياه پوست مجلس عوام انگليس در اين باره گفت: هنوز برخي از سياستمداران انگليسي حاضر نيستند با سياه پوستان مواجه شوند و با آنها صحبت كنند.

وي ادامه داد: در 400 سال گذشته، سياه پوستان به ويژه زنان سياه پوست تنها براي غذا پختن و نظافت كردن در مجلس به كار گرفته شده اند و اكنون نيز كه امكان محدود حضور در ميان نمايندگان به سياهان داده شده است، آنان با بي احترامي اعضاي مجلس مواجه هستند.

بنابر گزارش اسلام آنلاين، تنها دو نفر از تعداد كل اعضاي مجلس عوام انگليس كه تعداد آنها 646 نفر است، سياه پوست هستند.گفتني است، سياه پوستان حدود دو درصد جمعيت 61 ميليوني انگليس را تشكيل مي دهند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 20:23 ] [ آرش ] [ ]

نخستين مسجد ويژه جوانان و كودكان، 26 ارديبهشت‌ماه امسال در شهر «آمستردام»، پايتخت هلند ساخته‌می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه عربستانی «الوطن»، «محمد شيبه»، مبلغ و فعال مسلمان مراكشی‌الأصل در هلند و مبتكر اين طرح در اين‌باره گفت: غيرمسلمانان نيز می‌توانند در اداره امور و برنامه‌های اين مسجد مشاركت‌كنند.

وی افزود: در اين مسجد همچنين، زنان مسلمان می‌توانند بدون هيچ مانعی پشت سر مردان نمازبخوانند و بخش جداگانه‌ای نيز برای زنانی كه مايلند جدای از مردان نمازبخوانند، اختصا‌ص‌ يافته‌است.

محمد شيبه تصريح‌كرد: اجرای برنامه‌ها و فعاليت‌های متنوع دينی و فرهنگی در كنار فعاليت‌های اجتماعی از برنامه‌های جانبی اين مسجد است كه با هدف محقق‌ساختن هم‌زيستی مسالمت‌آميز مسلمانان با ديگر شهروندان هلندی برگزارمی‌شود. جذب جوانان مسلمان و آشناكردن آن‌ها با تعاليم و مبادی صحيح دين اسلام و دوركردن آن‌ها از ارتكاب به اعمال خشونت‌آميز از ديگر اهداف ساختن اين مسجد عنوان شده‌است.

محمد شيبه در پايان اعلام‌كرد: طرح ساخت اين مسجد، ابتكاری جديد است و مشاركت غيرمسلمانان در برنامه‌های آن، زمينه از بين‌بردن شبهات و اتهامات موجود درباره اسلام و مسلمانان را فراهم‌می‌كند.

[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 20:17 ] [ آرش ] [ ]

شماری از نظاميان دانماركی در راستای فعاليت‌های اسلام‌ستيزانه، با تشكيل گروهك و به بهانه قانون آزادی بيان در اين كشور اعلام موجوديت كردند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه «الوطن» عربستان، «هانسن»، مسئول اطلاع‌رسانی وزارت دفاع دانمارك در اين‌باره گفت: اين گروهگ، نماينده وزارت دفاع دانمارك نيست بلكه با تمسك به قانون آزادی بيان در اين كشور ديدگاه‌های خود را در يكی از پايگاه‌های اينترنتی اين كشور بيان‌می‌كنند و اين وزارتخانه نمی‌تواند آ‌ن‌ را از اين ابراز عقيده بازدارد!

هانسن افزود: دستگاه‌های اطلاعات وزارت دفاع درباره ديدگاه‌های اين نظاميان تحقيق‌ خواهدكرد و نتيجه را در اين زمينه ‌كه اقدام آن‌ها آزادی ديگران را نقض‌می‌كند يا خير به زودی اعلام خواهدكرد، اين درحالی است كه اين وزارت‌خانه تمايل چندانی برای پيگيری موضوع‌ندارد؛ چراكه اين امر از سوی ديگر برای نظاميان دانماركی در افغانستان و عراق مشكل‌‌آفرين خواهدشد.

سخنگوی اطلاع‌رسانی وزارت دفاع دانمارك در ادامه يادآور‌شد: اين گروهك نظامی كه با حضور 26 سرباز دانماركی تشكيل شده‌است، ديدگاه‌های ضداسلامی خود را در يكی از پايگاه‌های اينترنتی اعلام‌كرده‌اند.

از سوی ديگر، سازمان‌های اسلامی دانمارك از مسئولان پايگاه اينترنتی كه آراء نظاميان اين كشور را عليه مسلمانان منتشر كرده‌است، حذف اين ديدگاه‌ها و محاكمه قانونی آن‌ها را خواستارشده‌اند. همچنين براساس نظرسنجی‌ از شهروندان دانماركی، 63 درصد آن‌ها با اين اقدام ضداسلامی مخالف‌بوده و 35 درصد نيز به بهانه آزادی بيان آن را تأييد‌كرده‌اند.


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 20:17 ] [ آرش ] [ ]

کشورهای اسلامی از جلسه دیروز سه‌شنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد استفاده کرده و خواستار پیگرد قانونی سیاستمدار افراطگرای هلندی شدند که فیلم ضد اسلامی وی موجبات اعتراض مسلمانان را فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان کشورهای پاکستان، عربستان و اندونزی و سایر کشورهای اسلامی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفتند: هلند باید قانونی را برای مقابله با اهانت دینی تصویب کند.

مسعود خان نماینده پاکستان در این شورا گفت: ما به دولت هلند توصیه می‌کنیم که علیه فیلمساز فیلم "فتنه" اقدام قانونی صورت دهد.فیلم ضد قرآنی سیاستمدار افراط گرای هلندی به تظاهراتهای بسیاری در پاکستان، مالزی و اندوزی منتهی شد و سایر کشورهای اسلامی خواستار تحریم کالاهای هلندی شدند.

این فیلم آیات قرآن را با تصاویر حملات ترویستی ترکیب کرده و نسبت به نفوذ و گسترش اسلام در سراسر دنیا هشدار می‌دهد. دولت هلند پیش از این مخالفت شدید خود را با این فیلم اعلام کرده بود اما تأکید کرد که گریت وایلدرز به منظور انعکاس عقاید خود قانون اساسی را نقض نکرده است. این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل، سازمانهای سازمان ملل و وزرای خارجه اتحادیه اروپا به‌شدت علیه این فیلم موضعگیری کرده‌اند. 


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 19:30 ] [ آرش ] [ ]

در ادامه موج جديد اسلام ستيزي در غرب , يك پسربچه مسلمان نه ساله فرانسوي فقط به اين دليل كه نامش "اسلام "است ,از شركت در يك مسابقه تلويزيوني محروم شد .

به گزارش آريا، " اسلام علائوشيش "پسر نه ساله مسلمان که در حومه پاريس زندگي مي كند ,13 فوريه براي شركت در مسابقه تلويزيوني در برنامه کودک و نوجوان يک شبکه تلويزيوني حاضر شد ,تا اينكه پيش از ضبط برنامه به وي گفته شد چون نامش اسلام است ,نمي تواند در اين مسابقه شرکت کند .

روزنامه  فرانسوي لوپاريزين به نقل از مادر اين پسر مسلمان نوشت, يكي از مسئولان اين برنامه تلويزيوني به وي گفته است پسرش نمي تواند با نام كوچك واقعي خود در برنامه حاضر شود زيرا نهادن نام اسلام بر يك پسر مثل اين است كه نام يك دختر را " حجاب " بگذارند .

يكي از ديگر كاركنان اين شبكه مدعي شد:نام اسلام ياداور ديني است كه فرانسوي ها آن را دوست ندارند . اقدام تبعيض آميز اين شبکه تلويزيوني فرانسه درحالي است که پنج ميليون نفر يا به عبارتي هشت و دو دهم درصد جمعيت فرانسه مسلمان هستند .


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 19:26 ] [ آرش ] [ ]

دانشنامه" اسلام معاصر" به زبان روسی با تألیف رون سیلانتیوف، اسلام شناس و کارشناس مطالعات اسلامی از سوی انتشارات الگوریتم در مسکو منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اینترفکس، این دانشنامه براساس برنامه وزارت علم و آموزش روسیه برای آموزش کارشناسان درباره تاریخ وفرهنگ اسلامی در سالهای 2007 تا 2010 منتشر شده و مراحل تکمیلی آن برعهده دانشگاه ملی زبان شناسی روسیه بوده است.

انتشارات الگوریتم اعلام کرد: این دانشنامه نخستین اثری است که دیدگاهی جامع از نظر تاریخ و جغرافیا درباره جامعه اسلامی روسیه و تمام مناطق آن ارائه داده است. این کتاب تمام هیئتهای اسلامی فعال در روسیه، سازمانهای سیاسی و غیر دولتی اسلامی، گرو های افراطی، مدارس اسلامی، نشریه های اسلامی، انتشارات، مراکز تفریحی و صنعت غذایی حلال توصیف کرده است.

دانشنامه اسلام مدرن دربرگیرنده اطلاعاتی برای برقراری ارتباط با سازمانهای بزرگ اسلامی است و همچنین می توان از آن به عنوان منبعی برای تمام ابعاد اسلام معاصر استفاده کرد.این اثر دربرگیرنده شرح حال رهبران مسلمان و بیش از 300 تصویر و نقشه است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان روسیه
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 19:23 ] [ آرش ] [ ]

«بريژيت باردو»، بازيگر سابق سينماي فرانسه روز گذشته به خاطر اظهار سخناني متعصبانه و توهين‌آميز عليه اسلام و مسلمانان، روانه دادگاه شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، «برژيت باروت» روز گذشته براي پنجمين بار طي سال‌هاي گذشته به خاطر توهين به دين اسلام و پيروان اين دين تحت پيگرد قانوني قرار گرفته است. بازيگر فيلم «و خداوند زن را آفريد»، در سخنان اخير خود نيز گفته بود كه جامعه مسلمانان كشور ما را به ويراني كشانده و بايد تمامي آنها را از كشور اخراج كرد. دادستان روز گذشته از دادگاه پاريس خواست تا «باروت» را به دو ماه حبس تعليقي و 15 هزار يورو جريمه نقدي محكوم كند.

بنا براين گزارش، اين بازيگر 73 ساله از سال 1997 تاكنون چهار بار به خاطر اظهارات توهين‌آميز و نژادپرستانه‌اي كه نسبت به دين اسلام و مسلمانان ايراد كرده محكوم به پرداخت جريمه نقدي شده، اولين بار 1500 يورو و آخرين بار 500 هزار يورو. به گزارش فارس، هم‌اكنون بيش از 5 ميليون نفر در كشور فرانسه زندگي مي‌كنند كه 8 درصد از كل جمعييت فرانسه را در بر مي‌گيرند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 19:16 ] [ آرش ] [ ]

براساس توافق وزیر کشور بریتانیا در دیدار اخیر خود از پاکستان وی امروز چهارشنبه 28 فروردین ماه از طرح ورود ائمه جمعه میانه‌رو به بریتانیا برای مبارزه با افرا‌ط‌گرایی در مساجد بریتانیا خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگازری مهر به نقل از روزنامه تلگراف ، اقدام جکی اسمیت وزیر کشور بریتانیا بخشی از تلاش دولت این کشور برای ریشه‌کن کردن تفکر افراط‌گرایی میان جوامع دینی محسوب می‌شود.

وی طی مصاحبه ای اظهار داشته بود که اکثریت مسلمانان بریتانیایی پاکستانی‌تبار هستند و اگر با دولت پاکستان همکاری کنیم می‌توانیم در این میان موفق عمل کنیم.

اسمیت افزود: ما باید با اماکنی که تفکر افراط‌گرایی را شکل داده و آن را توسعه می دهند مقابله کنیم، تا پیام حقیقی اسلام منعکس شود و جامعه مسلمان به درک این مطلب برسد که مسلمان بریتانیایی بودن به چه معنا است.

وزیر کشور بریتانیا در طول سفر خود به پاکستان متعهد شد با جوامع مسلمان بریتانیا همکاری نزدیک داشته باشد و از ورود روحانیان افراط‌گرا به کشور جلوگیری کند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:34 ] [ آرش ] [ ]

در پی موج جدید اهانتها به دین مبین اسلام و هجمه سنگین تبلیغاتی و رسانه‌ای غرب بر ضد مسلمانان ـ اعم از انتشار فیلم فتنه و چاپ مجدد کاریکاتورهای موهن بر ضد ساحت پیامبر گرامی اسلام(ص) ـ که سعی در ایجاد “اسلام هراسی” و تروریست جلوه دادن مسلمانان را داشت، این عملیات نتایج معکوس به همراه داشت؛ تا جایی که موج جدیدی از گرایش به اسلام در غرب به راه افتاده است.

روزنامه دیلی تلگراف با اشاره به نتایج معکوس تلاش توهین کنندگان به اسلام برای جلوگیری از گرایش به اسلام در غرب خاطرنشان کرد: ۳ هلندی تنها با مشاهده عبارت پایانی فیلم ضد اسلامی فتنه یعنی”اسلامی شدن اروپا را متوقف کنید”، به دین اسلام مشرف شدند.

این روزنامه در ادامه بیان می کند: هزاران هلندی به کتابفروشیها هجوم آوردند تا قرآن های ترجمه شده و یا لوحهای فشرده این کتاب آسمانی را بخرند؛ این در حالی بود که بعد از گذشت چند ساعت، قرآن در بازارهای هلند نایاب شد.آشنا شدن هلندیها با قرآن مجید وتعالیم بشردوستانه و حکیمانه آن باعث شد تعداد زیادی از آنها مسلمان شوند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:32 ] [ آرش ] [ ]

پایگاه خبری بن نوول امروز نوشت‏:‏ سالانه ‏200‏ مسلمان در فرانسه به مسیحیت تغییر مذهب داده و کاتولیک می شوند‏.

این پایگاه خبری در گزارشی با اشاره به روند تغییر مذهب در میان مسلمانان فرانسه ادعا کرد‏:‏ سالانه ‏150‏ تا ‏200‏ مسلمان غالبا بصورت پنهانی و مخفیانه به مسیحیت روی می آورند و کلیسا می کوشد تا با تبلیغ و ترویج آزادی مذهب این آمار را علنی کند‏.‏درحالی است که مسلمانان تغییر مذهب داده غالبا با واکنش تند خانواده ها مواجه می شود که این امر آنان را بر آن می دارد تا تغییر مذهب خود را حتی از اعضای خانواده نیز پنهان کنند‏.‏

این گزارش می افزاید‏:‏ کلیسا تلاش می کند تا با تبلیغ و نیز گفتگوی میان ادیان این واکنش ها را تعدیل کند‏.‏برپایه این گزارش، بیشتر آمار مسلمانانی که به مسیحیت تغییر مذهب می دهند مربوط به فرزندان خانواده هایی است که پدر و مادرها مذهب مشترکی ندارند‏.‏

این گزارش همچنین با اشاره به رشد این آمار که واکنش منفی رهبران اسلامی را در پی دارد، می افزاید‏:‏ باید به حقوق افراد برای انتخاب مذهب شان احترام گذاشت‏.‏گزارش بن نوول می افزاید‏:‏ با توجه به رشد و گسترش اسلام در فرانسه و نغییر مذهب مسیحیان به اسلام که بر پایه گزارش های اخیر ‏3600‏ نفر در سال اعلام شده است، جمعیت مسلمانان فرانسه نه تنها تغییر نکرده، بلکه برغم تلاش کلیساها این تعداد در حال افزایش است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:28 ] [ آرش ] [ ]

دايرةالمعارف « اسلام در روسيه »، تأليف«رومن سيلانتيف»،(Roman Silantyev)، به زبان روسی از سوی انتشارات الگوريتم در مسكو منتشرشد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران0ايكنا) به نقل از خبرگزاری ايتنر‌فكس، اين دايرة‌المعارف اطلاعات جامعی از وضعيت تاريخی و جغرافيايی حضور مسلمانان در كشور روسيه ارائه‌می‌كند.

معرفی سازمان‌ها و انجمن‌های مسلمان، مدارس اسلامی، رسانه‌های اسلامی، انتشارات اسلامی و مؤسسه‌های عرضه محصولات حلال از جمله موضوعات ارائه‌شده در دايرة‌المعارف«اسلام در روسيه» هستند. اين دايرة‌المعارف همچنين حاوی سيصد عكس و نقشه است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان روسیه
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:22 ] [ آرش ] [ ]

شماری از سازمان‌های حقوقی شورای حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد، ديروز 27 فروردين‌ با صدور بيانيه‌ای، از افزايش دشمنی با مسلمانان و گسترش پديده اسلام‌هراسی در جامعه هلند ابراز نگرانی‌كردند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه كويتی «القبس»، در اين بيانيه آمده‌است: در حال حاضر مسلمانانی كه در هلند زندگی‌می‌كنند با عدم تسامح و ميانه‌روی در اين كشور مواجه‌هستند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ادامه اين بيانيه از دولت هلند خواست با برداشتن گام‌های عملی و هدفمند، با تفرقه‌ و اعمال تبعيض‌نژادی عليه مسلمانان در اين كشور مبارزه‌كند.

همچنين اوضاع زندگی و مشكلات زنان محجبه مسلمان در هلند در اين بيانيه بررسی‌شده و آمده‌‌است: در سال‌های اخير به‌دليل عدم تسامح افراط‌گرايان هلند با اقليت‌ مسلمان اين كشور، مسلمانان و به‌ويژه زنان محجبه با چالش‌های زيادی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سياسی و فرهنگی جامعه هلند مواجه‌شده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پايان از اجرای برنامه‌هايی از سوی اين شورا، برای تقويت و تحكيم حقوق بشر و احترام به مقدسات و تعاليم پيروان ساير اديان در جامعه هلند خبرداده و اعلام‌كرد: اين برنامه‌ها برای گسترش فرهنگ حفظ حقوق شهروندی و احترام به اعتقادات پيروان اديان و فرهنگ‌های مختلف در اماكن عمومی همچون مراكز دينی، مدارس، اماكن ورزشی و تفريحی اجرامی‌شود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:13 ] [ آرش ] [ ]

كشورهای اسلامی در جلسه روز گذشته شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در ژنو، اقامه دعوی عليه «گرت وايلدرز»، سياستمدار هلندی به‌دليل ساخت فيلم ضدقرآنی«فتنه» از سوی مقامات اين كشور را خواستارشدند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از خبرگزاری رويترز، كشورهای اسلامی از جمله ايران، پاكستان، اندونزی و عربستان، در اين جلسه‌ ضمن محكوم‌كردن فيلم ضدقرآنی فتنه، مقامات كشور هلند را به مبازره با رشد اسلام‌هراسی و تبعيض عليه مسلمانان در جامعه اين كشور دعوت‌كردند.

«مسعودخان»، سفير پاكستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل در اين جلسه تصريح‌كرد: با وجود تلاش دولت هلند برای مبازره با نژادپرستی و بيگانه‌هراسی، شكل‌گيری جريانات اخير از سوی برخی شخصيت‌های هلندی مسلمانان جهان را شگفت‌زده‌كرده‌است.

وی در ادامه ساخت فيلم ضدقرآنی از سوی رهبر حزب آزادی هلند را كه با هدف تخريب چهره مسلمانان و پيام قرآن ارائه‌شده است، محكوم‌كرد.

همچنين «عليرضا معيری»، سفير ايران در شورای حقوق بشر سازمان ملل در اين جلسه گفت: ساخت فيلم ضدقرآنی نمونه‌ای از رشد اسلام‌هراسی در هلند است.

«نباهت آلبايراك»، (Nebahat Albayrak)، يكی از دو نماينده مسلمان در كابينه هلند كه در اين جلسه حضورداشت، با يادآوری مخالفت دولت اين كشور با اكران فيلم ضدقرآنی«فتنه»، گفت: دادستانی عمومی هلند در حال بررسی امكان پيگرد قانونی اين فيلم است.

آلبايراك در ادامه گفت: دولت هلند معتقد است كه رشد تعامل ميان گروه‌های مختلف در جامعه هلند كمك بزرگی در جهت مبارزه با اسلام‌هراسی و تعصب‌گرايی خواهد‌بود.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:12 ] [ آرش ] [ ]

سفير هلند در مصر پخش فيلم ضد اسلامي "زندگي محمد(ص)" توليد شده از سوي يك سياستمدار هلندي را تكذيب كرد.

به گزارش خبرگزاري شبستان، به دنبال انتشار مطالبي مبني بر پخش يك فيلم كارتوني ضد اسلامي درباره زندگي پيامبر اسلام(ص) در 20 آوريل (يكم ارديبهشت) "تشرد دي زفان"، سفير هلند در مصر در پيامي به دكتر محمود حمدي زقروق، وزير اوقاف مصر نوشت: احسان جامي، توليدكننده فيلم "زندگي محمد(ص)" متعهد به پخش نكردن اين فيلم شده است.

وي افزود: ما نمي خواهيم اين فيلم منجر به جدايي و تفرقه گروه هاي مختلفي كه در جامعه هلند زندگي مي كنند، بشود.

بنابر گزارش روزنامه مصري الوفد، اين فيلم كارتوني در ادامه توهين ها و اهانت ها به پيامبر اكرم (ص) و با هدف ايجاد دشمني اروپاييان با اسلام و مسلمانان توليد شده است.

احسان جامي، عضو شهرداري شهر "ليد شنيدام" نزديكي لاهه هلند و يكي از مرتدان از اسلام است كه اتحاديه اي را با همپيمانان مرتد خود براي حمله به اسلام تأسيس كرده است.

لازم به ذكر است، فيلم ضد اسلامي "فتنه" را نيز يكي از سياستمداران هلندي توليد كرد كه پخش آن موجي از اعتراض ها را در كشورهاي اسلامي بر انگيخت.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:10 ] [ آرش ] [ ]

دادگاهي در آلمان در حکمی، پوشیدن کلاه از سوي یک معلم مسلمان به جای حجاب را مغایر با قانون این کشور دانست و آن را نپذیرفت.

به گزارش خبرگزاری شبستان، دادگاه ايالت دوسلدورف آلمان در حکمی با داشتن حجاب یک معلم زن مسلمان که به وسیله یک کلاه موهای خود را می پوشاند، مخالفت کرد و این اقدام را راهي براي فرار از قانون منع پوشش حجاب زنان مسلمان در مدارس دانست.

این دادگاه خاطرنشان کرد: پوشش حجاب یک نماد دینی است و جایگزین کردن کلاه برای پوشاندن موی سر نیز جایز نیست.

بنا به گزارش نسیج، این دادگاه در این حکم اعلام کرد: از ورود این معلم مسلمان تا زمان داشتن حجاب خودداری شود.

این معلم 36 ساله مسلمان از 19 سالگی حجاب را رعایت کرده و 10 سال در دبیرستان مشغول به فعاليت بوده است و در این مدت علاوه بر تدریس، به حل درگیری های میان دانش آموزان پرداخته است و پس از درخواست مدیر مدرسه مبنی بر برداشتن حجاب، از کلاهی برای پوشاندن موهای خود استفاده کرد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان آلمان
[ چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:7 ] [ آرش ] [ ]

نشريه قرآنی «كشيلا»(Kёshilla) به معنای پند و اندرز به همت مؤسسه قرآن‌كريم آلبانی و به زبان شيپ در اين كشور چاپ و منتشرشد.

«محمدرضا آرام»، رييس مؤسسه قرآن‌كريم آلبانی در گفت‌‌وگوی تلفنی با خبرنگار بخش بين‌الملل خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اعلام اين خبر گفت: اين فصلنامه، سی‌و يكمين شماره از نشريه قرآنی كشيلا است كه پس از يك سال وقفه ـ به‌دليل بروز برخی تغييرات در مؤسسه قرآن‌كريم آلبانی ـ منتشر شده است.

وی از كشيلا به‌عنوان مجله‌ای وزين و موردقبول جامعه آلبانی كه پيش از آن به صورت روزنامه منتشر می‌شده است يادكرد و افزود: اين نشريه در شمارگان 800 و حدود 450 صفحه، به‌صورت تما‌م‌رنگی با صفحات گلاسه چاپ‌شده است.

رييس مؤسسه قرآن آلبانی همچنين درباره مطالب موجود در اين نشريه قرآنی چنين توضيح‌داد: اين شماره دارای سرمقاله‌ای مزين به كلامی از پيامبر اسلام(ص) درباره قرآن و سپس مطالب ويژه‌ای درباره قرآن از ديدگاه متفكران و انديشمندان جهان به همراه 18 مقاله تفصيلی است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:33 ] [ آرش ] [ ]

همايش دو روزه «اسلام در زندگی امروز» از سی‌ام فروردين تا اول ارديبهشت در مسجد شهر «كوربی اسون»(Corbeil-Essonnes) فرانسه برگزار خواهد‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از paris-hallal، برگزاری اين همايش در راستای سومين ديدار سالانه مسلمانان شهر كوربی اسون و به ‌همت مسجد اين شهر برگزار می‌شود.

«طارق رمضان»، دكتر صفوت حجازی(Safawt Hijasy)، استاد دانشگاه الأزهر، «لاربی كشات»(Larbi Kechat)، رييس مركز فرهنگی استالينگراد(Stalingrad) و «وجدی غنيم»( Wagdi Ghoneim) از جمله شخصيت‌های حاضر در اين همايش هستند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:29 ] [ آرش ] [ ]

مجموعه‌ای از آثار خطی اسلامی ديروز 26 فروردين‌ به همت وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر در نمايشگاه بين‌المللی كتاب لندن به نمايش درآمد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه «الشرق» قطر، «علی بن محمد المرزوقی»، رييس بخش توزيع كتاب وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر در اين‌باره اعلام‌كرد: در سالن «التراث» اين نمايشگاه مجموعه‌ای از كتاب‌‌ها و دست‌نوشته‌های اسلامی همچون «حاشية السندی على مسند الإمام أحمد»، «نهاية المطلب»، «مجموعة العلامة ابن حجر البنعلی» و «مسند الإمام الشافعی» به نمايش درآمده‌است.

المرزوقی با اشاره به عرضه آثار اسلامی به زبان‌های انگليسی و اردو در اين نمايشگاه افزود: بخش كتاب‌های اسلامی نمايشگاه با استقبال گسترده علاقمندان مواجه شده‌است و پيش‌بينی‌می‌شود اين استقبال از سوی اقليت‌های مسلمان لندن تا آخرين روز از نمايشگاه ادامه‌يابد.

وی در پايان با اشاره به اهداف اداره امور اسلامی قطر برای حضور در اين نمايشگاه تصريح‌كرد: تلاش برای احيای ميراث اسلامی و آشنايی علاقمندان با انتشارات فرهنگی اسلامی اين اداره از اهداف شركت در اين نمايشگاه است.

يادآوری‌می‌شود نمايشگاه بين‌المللی كتاب لندن ديروز 26 فروردين‌ فعاليت خود را آغاز‌كرد و فردا چهارشنبه 28 فروردين‌ به كار خود پايان خواهدداد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:27 ] [ آرش ] [ ]

اسقف اعظم «وين» پايتخت اتريش، ديروز 26 فروردين‌ ساخت مساجد برای احيای شعاير دينی را از حقوق مسلمانان دانسته و از تبليغات برخی گروه‌ها و احزاب افراطی اين كشور برای تصويب قانونی در زمينه منع ساخت مساجد انتقادكرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه اماراتی «البيان»، «كاردينال شونبورن»، اسقف اعظم «وين» پايتخت اتريش اعلام‌كرد: مسلمانان بايد در ادای شعاير دينی و آيين‌های مذهبی خود در اماكن عمومی كاملا آزادباشند و ساخت مساجد و مراكز اسلامی در اين كشور، بايد بدون هيچ وقفه و مشكل ادامه‌يابد.

 اسقف اعظم اتريش :
ادای شعاير دينی و اسلامی در اتريش، نبايد به خاطر ديدگاه‌ شخصی و گرايشات ضداسلامی گروه‌ محدودی متوقف‌شود

وی افزود: ادای شعاير دينی و اسلامی در اتريش، نبايد به خاطر ديدگاه‌ شخصی و گرايشات ضداسلامی گروه‌ محدودی متوقف‌شود.

كاردينال شونبورن در ادامه بر ضرورت احترام كامل به حقوق زنان مسلمان در حفظ حجاب تأكيد و اظهاركرد: حجاب از تكاليف اسلامی است كه زنان مسلمان موظف به انجام آن به‌ويژه در اماكن عمومی هستند.

يادآوری‌می‌شود حزب راستگرا و افراطی «آزادی» اتريش كه دارای گرايش‌های ضداسلامی است، چندی پيش از دولت اين كشور خواست از صدور مجوز برای ساخت مساجد خودداری‌ و از هر آن‌چه منجر به «اسلامی‌‌شدن» اتريش می‌شود، ممانعت‌كند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اتریش
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:27 ] [ آرش ] [ ]

«يوهان گالتونگ»، انديشمند و محقق مشهور نروژی و نخستين نظريه‌پرداز «روزنامه‌نگاری ‌صلح»، از تمركز رسانه‌های جمعی غرب بر ارايه تصاوير نادرست از تعاليم و مبادی دين اسلام انتقادكرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی قنطره، يوهان گالتونگ ديروز 26 فروردين‌ در يك مصاحبه تلويزيونی اعلام‌كرد: پوشش سطحی اخبار مربوط به جهان اسلام از سوی رسانه‌های تبليغاتی جوامع غربی، علت اصلی به وجودآمدن بسياری از تنش‌ها و درگيری‌های موجود بين مسلمانان و غرب است.

وی با اشاره به اين‌كه رسانه‌های جمعی بايد اخبار صلح‌آميز را معيار اصلی خود قراردهند، افزود: متأسفانه اهتمام به اخبار صلح‌آميز در رسانه‌های تبليغاتی جوامع غربی بسيار اندك است و رسانه‌های اين كشورها تنها به پوشش اتفاقات و حوادث عليه جهان اسلام گرايش‌دارند.

 متفكر و محقق نروژی:
رسانه‌های تبليغاتی غرب تلاش‌می‌كنند از طريق برجسته‌كردن نقاط منفی جهان اسلام، به اختلافات موجود بين غرب و كشورهای اسلامی دامن‌بزنند

يوهان گالتونگ كه برنده جايزه «صلح نوبل» در زمينه ارايه مباحث در زمينه صلح جهانی است، تصريح‌كرد: رسانه‌های تبليغاتی غرب تلاش‌می‌كنند از طريق برجسته‌كردن نقاط منفی جهان اسلام، به اختلافات موجود بين غرب و كشورهای اسلامی دامن‌بزنند.

وی خاطرنشان‌كرد: متأسفانه رسانه‌های غربی به اخبار مربوط به اعمال و اقدامات خشونت‌آميز بيشتر از اخبار صلح‌طلبانه اهميت‌می‌دهند، اين در حالی است كه روزنامه‌نگار بايد با اهتمام به اخبار صلح، آن را بی‌طرفانه به مخاطب القاكرده و از پرداختن بيش از حد به حاشيه‌های تنش‌زا خودداری‌كند.

متفكر و محقق مشهور نروژی در پايان اين مصاحبه تلويزيونی ‌گفت: در زمان انتشار كاريكاتورهای موهن به پيامبر(ص) در سال 2006 ميلادی، من به عنوان ميانجی‌‌ برای گفت‌وگو و مذاكره بين دولت دانمارك و انديشمندان مسلمان انتخاب‌‌شدم، اما متأسفانه دريافتم كه طرف دانماركی‌ از گفت‌وگو با انديشمندان مسلمان طفره‌می‌رود.


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:26 ] [ آرش ] [ ]

واكنش قاطع و جدی مسلمانان نسبت به اهانت‌های اخير غربی‌ها به اسلام و قرآن‌كريم، سازنده مرتد ايرانی فيلم سخيف «زندگی ‌محمد(ص)» را از نمايش آن منصرف‌كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه مصری «الأهرام»، « دی زفان »، سفير هلند در مصر، مطالب و موضوعات اخير برخی مطبوعات و رسانه‌های تبليغاتی را مبنی بر تصميم «احسان جامی»، سازنده فيلم سخيف «زندگی‌محمد(ص)» برای نمايش اين فيلم در بيستم آوريل (اول ارديبهشت‌ماه) تكذيب‌كرد.

وی افزود: احسان جامی برای جلوگيری از درگيری بين گروه‌ها و طوايف مختلف جامعه هلند از نمايش اين فيلم كناره‌گيری كرده‌است.

يادآوری‌می‌شود، اين فيلم كارتونی در راستای سلسه توهين‌های برنامه‌ريزی‌شده افراطيون غرب به نبی اكرم(ص) ساخته‌شده و جامی كارگردان اين فيلم، انجمنی به نام «انجمن مرتدان هلند» تأسيس‌كرده كه تنها در زمينه توهين به مقدسات اسلامی فعاليت‌می‌كند.

جامی كه عضو شورای شهر كوچك «لايدشندام ووربرگ» در حومه شهر «لاهه» از حزب كارگر هلند است، يك روز قبل از نمايش فيلم ضدقرآنی «فتنه» با حضور در برنامه شبكه دو هلند، با قاطعيت از نمايش فيلم كارتونی توهين‌آميز «زندگی محمد(ص)» خبر داده‌بود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:23 ] [ آرش ] [ ]

نشست بين‌اديان با موضوع «حضرت مسيح(ع) و حضرت مريم(ع) از ديدگاه قرآن و انجيل» 18 آوريل برابر با 30 فروردين‌ در شهر روچدل انگلستان برگزارخواهد‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«rochdaleonline»، هدف از برگزاری اين همايش كه با برگزاری جلسات پرسش و پاسخ از سوی پيروان اديان مختلف همراه‌خواهد‌بود، آموختن و اكتساب ديدگاه‌های جديد درباره حضرت مسيح(ع) و حضرت مريم(ع) از چشم‌انداز قرآن و انجيل است.

حضور در اين همايش فرصتی برای درك بهتر آموزه‌های دو دين آسمانی اسلام و مسيح ‌خواهد‌بود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:22 ] [ آرش ] [ ]

وزير امور خارجه دانمارك اظهار كرد: ادامه‌دار شدن تحريم كالاهاي دانماركي در خاورميانه كه در واكنش به انتشار تصاوير موهن از پيامبر (ص) در روزنامه‌هاي دانماركي صورت گرفت، خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را به اين كشور وارد خواهد كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از روزنامه الجزيره چاپ عربستان، پيراستيگ مولر، وزير امور خارجه دانمارك در گفت‌وگو با روزنامه دانماركي پارسين افزود: اين بار تحريم از سوي كشورهاي اسلامي مصرف كننده صورت گرفته كه البته ممكن است كه چارچوب اين اقدام گسترده‌تر شود.

از سوي ديگر سايت اينترنتي شبكه تلويزيوني الجزيره نوشت: حزب سوسياليست دانمارك در كنفرانس ساليانه‌اش كه به مدت سه روز برگزار شد، بر احترام به اسلام و مسلمانان تاكيد كرد. رييس اين حزب اعلام كرد كه موضع‌گيري خصمانه‌اي از سوي اين حزب عليه اسلام و مسلمانان وجود ندارد.


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:8 ] [ آرش ] [ ]

وزير امور خارجه دانمارك اعتراف كرد: تحريم كالاهاي دانماركي توسط كشورهاي مسلمان، خسارتهاي جبران ناپذير و پايداري به اقتصاد اين كشور وارد كرده است .

به گزارش روز دوشنبه شبكه خبري بي‌بي‌سي ، پر استيگ مولر در گفت وگو با روزنامه دانماركي بوئرسن گفت كه تحريم اين بار برخلاف تحريم پيشين مسلمانان جهان سياسي نيست ، اما مي‌تواند به تحريم سياسي كشورها هم منجر شود. در پي اقدام موهن و كفر آميز هفده نشريه دانماركي در توهين به ساحت مقدس پيامبر اسلام ، مسلمانان جهان خريد كالاهاي اين كشور را تحريم كرده اند.

در سال ‪ ۲۰۰۶‬هم اقدام هدفمند مشابهي از سوي نشريه ديگر دانماركي انجام گرفته بود. در آن هنگام نيز شركت آرلا فودز با ‪ ۳۳/۶۰‬ميليون يورو متحمل بيشترين ضرر و زيان شده بود . اين شركت اين بار با ‪ ۲۸/۱۷۴‬ميليون يورو متحمل سنگين‌ترين خسارت شده است . هنوز وسعت خسارات سنگيني كه ناشي از تحريم كالاهاي دانماركي در كشورهاي مسلمان بر اقتصاد دانمارك وارد آمده ، محاسبه نشده است .

در تحريم قبلي در سال ‪ ۲۰۰۶‬فقط در دوره زماني بين ماههاي فوريه تا ژوئن حجم صادرات دانمارك به كشورهاي خاور دور و نزديك ‪ ۲۸‬درصد نسبت به دوره مشابه در سال ‪ ۲۰۰۵‬كاهش يافت . در اين ميان شركت دانماركي توليدكننده فرآورده‌هاي شيري آرلا فودز متحمل بيشترين ضرر و زيان شده است . براساس اعلام سرويسهاي اطلاعاتي دانمارك ، كورت وسترگارد طراح اين كاريكاتور آغاز سال جاري ميلادي هدف ترور نافرجام قرار گرفت .


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:6 ] [ آرش ] [ ]

عوامل ساخت مستند ايراني "فراتر از فتنه"، سايت اين مستند را به سه زبان عربي، انگليسي و فارسي راه اندازي كردند.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، تشكل غير دولتي "اسلام و مسيحيت" در ايران، پس از انتشار فيلم موهن "فتنه" در هلند، اعلام كرد كه ساخت مستندي به نام "فراتر از فتنه" را آغاز كرده است.

انتشار اين خبر در خبرگزاري فارس، بلافاصله در رسانه‌هاي مختلف جهان بازتاب گسترده‌اي يافت و مورد استقبال مسلمانان ساير كشورهاي مختلف قرار گرفت كه اين نظرات نيز در قالب مقاله و يا نظرات مخاطبان در رسانه‌ها منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ما، در حالي كه اين تشكل غير دولتي در حال ادامه مراحل ساخت مستند ايراني "فراتر از فتنه" است، سايت اين مستند را نيز به آدرس www.ngoic.com راه اندازي كرد. اين سايت محتوي مطالب و مقالات مربوط به مستند موهن "فتنه" در هلند و اخباري درباره مستند ايراني "فراتر از فتنه" است و در آن مطالبي نيز درباره اسلام و مسيحيت منتشر شده است.

سايت مستند "فراتر از فتنه" اكنون به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي راه اندازي شده و قرار است زبانهاي چيني، اسپانيولي، فرانسوي، هندي و اردو نيز طي روزهاي آينده در آن فعال شود. مستند ايراني "فراتر از فتنه" در واكنش به انتشار فليم موهن "فتنه"، قرار است پس از پايان مراحل توليد، در همين سايت منتشر شود.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:2 ] [ آرش ] [ ]

وابستگي فرهنگي سفارت كشورمان در بلغارستان دو تخته فرش 12 متري به مسجد امام علي (ع) روستاي مسلمان‌نشين «چرنيك» بلغارستان اهدا كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،در راستاي حمايت از اماكن اسلامي مسلمانان بلغارستان ، وابستگي فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در بلغارستان اقدام به اهدا دو تخته فرش 12 متري به مسجد امام علي (ع) روستاي مسلمان نشين " چرنيك " در استان سيلسترا وقع در شمال شرق بلغارستان و در مجاورت رود دانوب ريال اهداكرد.

مسجد روستاي چرنيك با اكثريت قريب به اتفاق مسلمانان آن حضور گرم و پر شوري در مراسم مذهبي و فرهنگي دارند .


موضوعات مرتبط: مسلمانان بلغارستان
[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:0 ] [ آرش ] [ ]

جديدترين گزارش وزارت کشور فرانسه، حاکي از گسترش سريع اسلام در اين کشور است.

به گزارش خبرگزاري رسا، جديدترين گزارش وزارت کشور فرانسه حاكي از آن است كه دين اسلام در اين كشور به سرعت در حال گسترش است و هم اکنون دومين دين رسمي فرانسه پس از مسيحيت به شمار مي‌آيد.اين گزارش مي‌افزايد: سالانه 3600 نفر از مردم فرانسه به اسلام روي مي‌آورند و مسلمانان به عنوان برترين ساكنان فرانسه در احترام به قانون و عدم ارتكاب جرم و جنايت معرفي شده‌اند.

وزارت کشور فرانسه، التزام شديد جوانان مسلمان به آموزه‌هاي اسلام را عامل اصلي گسترش سريع اسلام در اين كشور عنوان كرده است.موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 22:45 ] [ آرش ] [ ]

دو زن مسلمان ترك تبار، يك سالن ورزشي ويژه را براي زنان مسلمان در آلمان احداث كردند.

به گزارش خبرگزاري شبستان، با توجه به نياز زنان مسلمان در غرب براي ورزش كردن در مكان هاي ويژه، امينه و ياسمين ايادمير، دو خواهر ترك تبار مقيم آلمان در اقدامي، يك سالن ورزشي ويژه زنان مسلمان را با نام "حيات" در شهر كلن آلمان راه اندازي كردند.

در اين سالن زنان مسلمان مي توانند از تمامي تجهيزات ورزشي استفاده كنند و همچنين لباس ورزشي آنها با حجاب و بر اساس شريعت اسلامي است.

امينه ايادمر 39 ساله درباره اين سالن گفت: حيات از زمان افتتاح با استقبال وسيع زنان مسلمان روبرو بوده است تا جايي كه مالكان و روساي سالن هاي ورزشي در آلمان براي افتتاح سالن مشابه اين سالن، براي مشورت با ما تماس گرفته اند.

وي افزود: زنان مسلمان با لباس هاي ورزشي پوشيده و با حجاب و تجهيزات كامل و موسيقي تركيه اي، در اين سالن ورزش مي كنند.

ايادمر خاطرنشان كرد: همچنين در اين سالن اتاق مخصوصي براي خواندن نماز تعبيه شده است تا زنان مسلمان نماز خود را در آنجا ادا كنند.

بنابر گزارش اسلام آنلاين، نخستين سالن ويژه زنان در شهر هامبورگ تأسيس شده بود كه موفقيت در برپايي اين سالن باعث تكرار اين تجربه در شهر كلن شد و سالن "حيات" پس از آن دومين سالن اسلامي اين شهر به شمار مي آيد.

بر اساس آمار، كشور آلمان بيش از 82 ميليون نفر جمعيت دارد كه بيش از سه ميليون از آنها مسلمان هستند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان آلمان
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 22:33 ] [ آرش ] [ ]

كتاب «گسترش اسلام در كوزوو»، به دو زبان انگليسی و عربی و با موضوع بررسی وضعيت اسلام و مسلمانان در منطقه بالكان و به‌ويژه كوزوو، ديروز 25 فروردين‌ در قطر منتشرشد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه قطری «الرايه»، كتاب مذكور به قلم «سامر أحمدی»، پژوهشگر و محقق قطری به رشته‌ تحرير درآمده‌است.

نويسنده در اين كتاب، دلايل بقای اسلام و گسترش آن در كشورهای حوزه منطقه بالكان به‌ويژه كوزوو را مورد بررسی و تحليل دقيق قرارداده‌است.

سامرأحمد در بخش ديگری از كتاب، نام شخصيت‌های برجسته اسلامی منطقه بالكان را ارايه‌داده و اوضاع مسلمانان آلبانی در عصر عثمانی را بيان كرده‌است.

وی همچنين در مقدمه اين اثر نوشته‌است: كتاب گسترش اسلام در كوزوو، زمينه آشنايی علاقمندان را با چگونگی گسترش اسلام در منطقه بالكان و همچنين مشكلات مسلمانان آلبانيايی در طول تاريخ را فراهم‌می‌كند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان آلبانی
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:17 ] [ آرش ] [ ]

«باس پلايسر»، دبيركل كليساهای پروتستان هلند ديروز 26 فروردين‌، ضمن محكوميت نمايش فيلم موهن «فتنه» از مخالفت بيشتر شهروندان هلندی با توهين به قرآن‌كريم و پيامبر اسلام خبرداد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه عربستانی «الرياض»، باس پلايسر در اين‌باره گفت: اقدام سياستمدار تندرو هلندی در ارايه تصاوير موهن و غيرحقيقی از مقدسات اسلامی و توهين به اسلام، عملی نفرت‌آميز و متعصبانه است.

 دبيركل كليساهای پروتستان هلند:
همانطور كه مسيحيان دوست‌ندارند به كتاب مقدس انجيل و اعتقادات دينی مسيحيت توهين‌شود، بايد از اهانت به كتاب قرآن و ساحت مقدس پيامبر اسلام ممانعت‌كنند

وی با اشاره به اين‌كه مسيحيان كليساهای كاتوليك و پروتستان هلند توهين به اديان و فرهنگ‌های ديگر را پيوسته محكوم‌می‌كنند، اظهاركرد: وايلدرز تلاش‌می‌كند از طريق توهين به مقدسات اسلامی، بين اقليت مسلمان هلند و جامعه اين كشور اختلاف ايجادكند.

باس پلايسر در ادامه از مسلمانان و مسيحيان خواست كه برای برقرای صلح و عدالت و كنارگذاشتن اختلافات و تنش‌ها تلاش‌ و پل‌های ارتباطی را مستحكم‌كنند.

وی خاطرنشان‌‌كرد: تمسخر و توهين به مقدسات اديان توسط گروه‌های تندرو، امری نكوهيده و ناپسند ‌است و همانطور كه مسيحيان دوست‌ندارند به كتاب مقدس انجيل و اعتقادات دينی مسيحيت توهين‌شود، بايد از اهانت به كتاب قرآن و پيامبر اسلام ممانعت‌كنند.

باس پلايسر همچينين، از سازمان‌های اسلامی و انجمن‌های مسيحی كشورهای اسلامی خواست كه اطلاعات و معلومات دقيقی درباره زندگی مسلمانان در هلند و موضع دولت و مردم اين كشور در مخالفت با اين اهانت‌ها ارايه‌دهند.

رييس كليساهای پروتستان هلند در پايان از افزايش تنش و خشونت بين مسلمانان و مسحيان در نتيجه اين بی‌حرمتی‌ها هشدارداده و اعلام‌كرد: ما از تمامی شهروندان هلندی می‌خواهيم كه با همبستگی و اتحاد در عرصه‌های مختلف، برای برپايی جامعه‌ای بر اساس احترام متقابل و روابط صلح‌آميز بين همه گروه‌ها تلاش‌كنند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:16 ] [ آرش ] [ ]

كنفرانس اسلامی اروپايی ديروز 25 فروردين‌ با صدور بيانيه‌ای ضمن انتقاد از نمايش اينترنتی فيلم ضدقرآنی «فتنه»، مقابله مسلمانان با توهين افراط‌گرايان غربی به مقدسات اسلامی را خواستارشد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه كويتی «الوطن»، «محمد البشاری»، دبيركل كنفرانس اسلامی ـ اروپايی در اين بيانيه اعلام‌كرد: حضور نمايندگان مسلمان در پارلمان‌های جوامع اروپايی می‌تواند تأثير مثبت و سازنده‌ای در ارايه تصويری حقيقی از آموزه‌های اسلامی به شهروندان اروپايی داشته‌باشد.

 دبيركل كنفرانس اسلامی اروپايی:
احزاب تندرو و افراطی غرب تلاش‌می‌كنند از طريق گسترش پديده اسلام‌هراسی، كشورهای اسلامی را با ركود اقتصادی و انزوای سياسی مواجه‌كنند كه در تحقق اين اهداف كينه‌توز و غرض‌ورزانه خود شكست‌خورده‌اند

وی افزود: احزاب تندرو و افراطی غرب تلاش‌می‌كنند از طريق گسترش پديده اسلام‌هراسی، كشورهای اسلامی را با ركود اقتصادی و انزوای سياسی مواجه‌كنند كه در تحقق اين اهداف مغرضانه شكست‌خورده‌اند.

محمد البشاری در ادامه اين بيانيه، از دولت‌، مؤسسه‌ها و سازمان‌های جوامع غربی به علت واكنش جدی نشان‌ندادن در برابر توهين‌ افراط‌گرايان غرب انتقادكرد و از كشورهای عربی و اسلامی خواست كه در حمايت از نمادها و مقدسات اسلامی از هيچ تلاشی دريغ‌نكنند.

وی خاطرنشان‌ كرد: اين بی‌حرمتی‌ها امر تازه و جديدی نيست، بلكه تنها رنگ و نوعيت آن تغييركرده كه مسلمانان بايد با وحدت و همدلی واكنش جدی از خود نشان‌داده و از تكرار آن ممانعت‌ به عمل آورند.

دبيركل كنفرانس اسلامی اروپايی در پايان بيانيه تأكيدكرد: تفاوت آشكاری بين موضع رسمی و مردمی كشورهای عربی و اسلامی در مواجهه با توهين‌ها وجودارد كه از يك سو مسلمانان در كشورهای عربی و اسلامی پيوسته خواستار مبارزه با ظلم و ستم اشغالگران و محكوميت اهانت به مقدسات اسلامی هستند و از سوی ديگر، مقامات و مسئولان برخی كشورهای عربی به علت سيطره آمريكا بر سياست‌های آن‌ها، در برابر اين بی‌حرمتی‌ها واكنش جدی نشان‌نمی‌دهند.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:15 ] [ آرش ] [ ]

پنجمين گردهم‌آيی مسلمانان «ولانسين»(Valenciennois) با حضور «طارق رمضان»، انديشمند سوئيسی شنبه 7 ارديبهشت در شهر «دُنن»(Denain) آغاز به‌كار می‌كند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)به نقل از mosquee-escaudain، اين گردهم‌آيی به‌ همت دو مسجد «رِسم»(Raismes ) و «اسكودن»( Escaudain)با موضوع «زوجين و خانواده» و با حضور «ميلود زناسنی»(Miloud Zenasni)، گروه «الاستقامت» و «طيور المحسنين» (Toyour Al Mohssinine) در سالن «بدن»(Baudin) شهر دنن برگزارخواهدشد.

يادآوری‌می‌شود مسئولان برگزاری اين گردهم‌آيی كه از ساعت دو بعدازظهر آغاز می‌شوند طارق رمضان و سعيده كذا ( Saïda Kada ) خواهندبود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:14 ] [ آرش ] [ ]

اولين كافی‌شاپ اسلامی برای عرضه نوشيدنی‌های بدون الكل درشهر «اولدهام»(Oldham)انگليس افتتاح‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از sogroop، صاحبان اين كافی‌شاپ اسلامی دو مسلمان انگليسی هستند كه اين مكان را برای كسانی كه می‌خواهند مطابق شريعت اسلامی رفتاركنند، تأسيس كردند.

در اين مكان انواع آب‌ميوه‌ها و نوشيدنی‌های بدون الكل عرضه می‌شود؛ به گفته صاحبان اين كافی‌شاپ اين مكان برای مسلمانانی گشايش يافته كه تمايل ندارند نوشيدنی‌های الكلی مصرف‌كنند اما پيروان ديگر مذاهب نيز می‌توانند از آن استفاده كنند.

مسئولان اين كافی‌شاپ با اشاره به اين‌كه خبر افتتاح اين مركز به تمام انگلستان رسيده‌است، استقبال از اين مكان را بسيار چشمگير توصيف‌كرد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:13 ] [ آرش ] [ ]

بيست و پنجمين نشست بين‌المللی اقليت‌های مسلمان 19 ارديبهشت‌ به همت اتحاديه سازمان‌های اسلامی فرانسه(UOIF) در اين كشور برگزار‌می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از خبرگزاری بين‌المللی عربستان، اين نشست با عنوان «ثبات خانواده در سايه تغييرات جامعه» و با حضور سازمان‌ها و انجمن‌های داخل و خارج فرانسه برگزار خواهد‌شد.

حفظ خانواده‌های مسلمان از پيامدهای نامطلوب تغييرات جهانی و تأكيد بر اصول و پايه‌های هويت اسلامی اين خانواده‌ها از اهداف مختلف اين نشست سه‌روزه عنوان شده‌است.

همچنين در اين همايش راه‌كارهای تركيب مسلمانان در جامعه غرب با اهتمام به حفظ هويت و اعتقادات اسلامی مورد بحث‌و‌بررسی قرار خواهد‌گرفت.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 18:10 ] [ آرش ] [ ]

بيست و پنجمين نشست بين‌المللی اقليت‌های مسلمان 19 ارديبهشت‌ به همت اتحاديه سازمان‌های اسلامی فرانسه(UOIF) در اين كشور برگزار‌می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از خبرگزاری بين‌المللی عربستان، اين نشست با عنوان «ثبات خانواده در سايه تغييرات جامعه» و با حضور سازمان‌ها و انجمن‌های داخل و خارج فرانسه برگزار خواهد‌شد.

حفظ خانواده‌های مسلمان از پيامدهای نامطلوب تغييرات جهانی و تأكيد بر اصول و پايه‌های هويت اسلامی اين خانواده‌ها از اهداف مختلف اين نشست سه‌روزه عنوان شده‌است.

همچنين در اين همايش راه‌كارهای تركيب مسلمانان در جامعه غرب با اهتمام به حفظ هويت و اعتقادات اسلامی مورد بحث‌و‌بررسی قرار خواهد‌گرفت.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 17:58 ] [ آرش ] [ ]

اختلاف ميان مسلمانان و جامعه غرب اختلافی جبری و غيرقابل‌حل نيست، در واقع مسلمانان با روش‌های سياسی غرب مشكل دارند و نه با مذهب يا فرهنگ اين كشورها.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از islamtoday ،«داليا ماگاهيد» ( Dalia Magahed)يكی از محققان در اجرای نظرسنجی مؤسسه گالوپ با بيان اين مطلب گفت: بسياری از مسلمانان از بی‌احترامی غربی‌ها نسبت به دنيای اسلام شكايت‌داشتند و خواهان اين بودند كه غربی‌ها به هنگام سخن‌گفتن در مورد اسلام و مسلمانان دقت‌نظر بيشتری داشته‌باشند.

وی افزود: با وجود احساسات ضدآمريكايی و ضدانگليسی مسلمانان حملات اين كشورها به عراق و افغانستان، اين دو كشور از لحاظ آزادی‌های اجتماعی، آزادی بيان و پيشرفت‌های فنی دو الگوی مهم برای مسلمانان به‌شمار‌می‌روند.

ماگاهيد تصريح‌كرد: بيش از شصت درصد از مردم مصر، ايران و اردن احساس می‌كنند كه آمريكا به آنان اجازه نمی‌دهد تا در مورد آينده سياسی‌شان، آن‌چنان‌كه خود می‌خواهند، تصميم‌بگيرند و آمريكا در امور دخالت می‌كند.

در اين بررسی همچنين اعلام‌شده كه بيشترين نارضايتی مسلمانان از غرب درباره كشورهای مسلمان‌نشينی است كه غربی‌ها به آن‌ها حمله و يا آن كشورها را اشغال كرده‌اند كه فلسطين و عراق نمونه‌های بارز آن هستند.

نتايج نظرسنجی مؤسسه گالوپ كه پس از گذشت چندين سال از حملات يازده سپتامبر در آمريكا، ديدگاه مسلمانان را نسبت به دنيای غرب مورد بررسی قرارداد، در كتابی با ‌نام «سخنگوی اسلام كيست؟ تفكر يك ميليارد مسلمان چيست؟» به قلم « جان ال اسپوزيتو» (John L. Esposito)، استاد دانشگاه جوروج تاون آمريكا، به‌چاپ رسيده‌است.

اين نظرسنجی به مدت شش سال در سی‌ و دو كشور اسلامی انجام شد كه بيش ازپنجاه‌هزار نفر در آن شركت‌كردند.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 17:52 ] [ آرش ] [ ]

كارگردان فيلم پاسخ به فتنه گفت: فيلم پاسخ به فتنه قبل از نمايش و انتشار عمومي در اختيار علما و متفكرين مسيحي و يهودي قرار گرفت.

امين صبحي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس افزود: فيلم پاسخ به فتنه كه در جواب به فيلم موهن ضد قرآني يكي از نمايندگان هلند ساخته شده پس از طي مراحل مختلف آماده نمايش شد.

وي همچنين تصريح كرد: براي نشان دادن ميزان احترامي كه دين اسلام براي ساير اديان الهي قائل است فيلم پاسخ به فتنه قبل از نمايش و انتشار عمومي در اختيار بعضي از متفكران برجسته يهودي و مسيحي قرار گرفته است.

صبحي با اشاره به اينكه فيلم پاسخ به فتنه با استناد با آياتي از قرآن، عطوفت و مهرباني اسلام و دوري اين دين از خشونت را به تصوير كشيده عنوان كرد اين فيلم بدون اهانت به ديگر اديان الهي قصد دارد چهره دين اسلام را برپايه مستندات واقعي برگرفته از آموزه‌هاي قرآني در معرض ديد جهانيان قرار دهد. وي خاطرنشان كرد: در عين حال از آياتي كه برخورد با مفسدان و جنايت كاران تاكيد شده نيز به همراه تصاويري از جنايتكاران جهاني نيز استفاده شده است.


كارگردان اين فيلم همچنين اظهار داشت: در اين فيلم تصاويري از آزار و اذيت، پيامبر اسلام (ص)، مسيح (ع) و موسي (ع) گنجانده شده است. صبحي افزود: همچنان صحنه‌هايي از وقوع جنايات عليه مسلمانان جهان و كشتار و مظلوميت آنان به تصوير كشيده شده است.

فيلم موهن ضد اسلامي و ضد قرآني فتنه هشتم فروردين 1387 (بيست هفت مارس 2008) به دو زبان انگليسي و هلندي با زيرنويس فارسي بر روي اينترنت منتشر شد. فتنه پيش از نمايش اينترنتي با اعتراضات زيادي از سوي مسلمان و دولتهاي اسلامي سراسر جهان مواجه شد.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 16:49 ] [ آرش ] [ ]

نمایشگاهی در یک کلیسای اتریش تصویری نامناسب از مسیح به نمایش گذاشته که این امر موجب انتقاد کاتولیکهای سراسر جهان شده است.

برناهارد بوهلر مدیر موزه وین در کلیسای جامع کاتولیک اظهار داشت: مردم می توانند آنچه را که می خواهند تصور کنند.این موزه در کلیسای تاریخی با معماری گوتیک برگزار شده و آثار آلفرد هردیکا هنرمند تحسین شده اتریشی را به نمایش گذاشته که امسال 80 ساله شده است. تصویری که موجبات رنجش کاتولیکها را فراهم کرده نسخه ای از شام آخر است که مسیح و حواریون را در وضعیتهای نامناسب و ناشایستی به تصویر کشیده است. نقاش این تصویر که کمونیست و ملحد است اظهار داشت که این افراد را بدین گونه به تصویر کشیده چرا که در نقاشی اولیه لئوناردو داوینچی زنی وجود نداشته است.

متصدیان موزه پیامهای خشم آلودی دریافت کرده و بسیاری از معترضین خواستار تعطیلی موزه شدند.

بوهلر و کاردینال کریستوف شونبرن اسقف اعظم وین مورد انتقاد دیدار کنندگان موزه و پایگاه های اینترنتی کاتولیک قرار گرفتند. این نمایشگاه با عنوان " دین جسم و آلمان قرار گرفته و بسیاری آن را اهانت دینی و کفر توصیف کرده اند و بسیاری نیز خواستار عذرخواهی از کاتولیکهای جهان شده اند.

بوهلر و هردیکا این نوع منازعاتها را به بحران کاریکاتورهای موهن دانمارک تشبیه کردند که در سال 2005 در روزنامه یولند پستن درباره پیامبر اسلام(ص) منتشر شد و واکنشهای بسیاری را از سوی مسلمانان جهان رقم زد.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 16:42 ] [ آرش ] [ ]

رئیس پارلمان اروپا گفت: پارلمان اروپا به گفتگوی میان تمدنها به ویژه میان اروپا و جهان اسلام متعهد است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری کویت، هانت گرت پوترینگ رئیس پارلمان اروپا طی یک نشست خبری پیش از آغاز نشست بین المللی دوحه، قطر درباره صلح، گفتگو، دموکراسی، حقوق بشر، تجارت آزاد، پیشرفت، اصلاحات اجتماعی و اقتصادی ، تکذیب نظریه برخورد تمدنها صحبت کرد و اظهار داشت که به همکاری، گفتگو و صلح معتقد ست.

پوترینگ اهانت به اسلام به ویژه علیه حضرت محمد(ص) را توسط برخی از احزاب اروپایی مورد انتقاد قرار داد و گفت: ارتباط اسلام به تروریسم که در برخی از بخشهای اروپا صورت می گیرد به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.

وی همچنین یادآور شد که اتحادیه اروپا به آزادی مطبوعات معتقد است اما رسانه ها نیز باید در این راستا مسئولیت پذیرانه رفتار کنند.

وی به عنوان یک کاتولیک اظهار داشت که نمی پذیرد پاپ مورد اهانت قرار گیرد از این رو احساس مسلمانان را در این زمینه کاملا درک می کند.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 16:39 ] [ آرش ] [ ]

 

شورای پزشکی ایرلند وضعیت شغلی پزشک مسلمانی را به علت اتهام به تبلیغ دینی میان بیماران خود به مدت چند ماه به حالت تعلیق در آورد، درحالی که این پزشک مسلمان اظهار داشته طی یک گفتگوی عادی به دین اسلام اشاره کرده است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان ایرلند
[ دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 16:35 ] [ آرش ] [ ]

با توجه افزايش گرايش به اسلام، نمايندگان مسلمانان در شهر خيروناي اسپانيا درصددند تا مسجد بزررگ تري را براي فعاليت هاي اسلامي مسلمانان در اين شهر بنا کنند.

به گزارش خبرگزاري رسا به نقل از سايت وب اسلام، به دليل افزايش تعداد مسلمانان و حضور آنان در مراسم‌هاي عبادي و معنوي از جمله برپايي نماز جماعت، مسلمانان شهر خيرونا اسپانيا با كمبود جا در مسجد مواجه هستند و مجبورند در پياده‌روها اجتماع كنند.

در همين راستا نمايندگان مسلمانان با شهردار شهر خيرونا، خوان مارگاي مذاكرات متعددي را انجام داده‌اند تا مجوز ساخت مسجد بزرگ‌تري را دريافت كنند.

لازم به ذكر است به خاطر فعاليت‌ها و اقدامات مثبت انجمن‌هاي اسلامي و مراكز فرهنگي اسلامي واقع در اسپانيا كه اسلام را به درستي معرفي مي‌كنند و احكام آن را براي عموم تشريح مي‌كنند، گرايش به اسلام در اين كشور بسيار افزايش يافته است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اسپانیا
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:13 ] [ آرش ] [ ]

براساس جديدترين آمار و اطلاعات چاپ شده در روزنامه رسمي واتيكان، در سال‌هاي اخير جمعيت مسلمانان جهان از تعداد پيروان مذهب كاتوليك فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاري رسا به نقل از اسلاميك نيوز، براساس جديدترين آمار و اطلاعات چاپ شده در روزنامه رسمي واتيكان، در سال‌هاي اخير جمعيت مسلمانان جهان از تعداد پيروان مذهب كاتوليك فراتر رفته است.

در اين گزارش كه بر مبناي آمار سازمان ملل متحد تهيه شده است آمده است: 19 درصد از جمعيت جهان مسلمان هستند و تنها 4/17 درصد از جمعيت 5/6 ميليارد نفري جهان پيرو مذهب كاتوليك هستند.

در ادامه اين گزارش آمده است: از علت‌هاي مهم افزايش جمعيت مسلمانان، مطابق بودن احكام آن با فطرت انساني و مطرح شدن اسلام و مسلمانان در دنياي امروز مسلمانان ذكر شده است.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:12 ] [ آرش ] [ ]

نژادپرستان اوكرايني و فرانسوي در ادامه اقدامات خود عليه مسلمانان، به اهانت مجدد نسبت به قبرستان و مساجد در اين دو كشور پرداختند.

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از شبستان، در ادامه حملات نژادپرستانه به مسلمانان، افراد ناشناسی در اوكراين، روز گذشته در عملیات خرابکارانه ای به ده ها قبر مسلمانان در شبه جزیره القرم در كنار دریای سیاه واقع در اوکراین حمله کردند.


این افراد ناشناس پس از تخریب ده ها قبر مسلمانان متواري شدند و مسلماناني که به دلایل دینی برای دیدار از اهل قبور به قبرستان آمدند، با بیش از 40 قبر تخریب و ویران شده، مواجه شدند.

 

علاوه بر مسلمانان، بیش از 300 تن از جمله روستاییان محلی و مسوولان خواستار پیگیری قانونی در این باره شدند.

 

همچنين افراد نژادپرست فرانسوی شب جمعه تصاویر و جملات نژادپرستانه ای را بر روی دیوار مسجد شهر "اودینکور" واقع در شرق فرانسه نوشتند.

 

"ژان ماری گاییغلی" دادستان کل اين منطقه در این باره گفت: این افراد تصاویری همچون صلیب شکسته، سر خوک، ستاره داوود و نوشته های نژادپرستانه ای مانند "فرانسه برای فرانسوی ها" و " کوچ کنید ای اعراب!" بر روي ديوار مسجد كشيده اند


مارسل بورکین، شهردار شهر اودینکور نيز گفت: این اقدامات غیرقابل قبول است و ما اینگونه اعمال را محکوم می کنیم.

 

بنابر گزارش دارالخلیج، مسئولان امر برای شناسایی هویت عامل یا عاملان این هتک حرمت تحقیقاتی را آغاز کرده اند.

 

لازم به ذکر است که نیکولا سارکوزی، رییس جمهوري فرانسه پنجشنبه پس از تخریب قبرهای مسلمانان در شمال فرانسه در هفته گذشته، با جمعی از مسلمانان دیدار و از آنان عذرخواهي کرد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اوکراین
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:1 ] [ آرش ] [ ]

اعضای پارلمان دانمارک قانون آژادی حجاب و پوشش اسلامی برای زنان مسلمان عضو این پارلمان را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، براساس قانون تصویب شده مبنی بر آزادی حجاب در پارلمان دانمارک، زنان مسلمان این پارلمان از این پس می توانند با پوشش کامل اسلامی بر سر کار خود حاضر شوند.

اسماء عبدالحمید، زن مسلمان عضو حزب ائتلافی چپ گرای دانمارک با اعلام رضایت خود از این تصمیم، گفت: اتخاذ هر تصمیم دیگری غير از این، مخالف دموکراسی است و می توانست برای پارلمان دانمارك مشکل ساز باشد.

سورن اسپرسن، عضو حزب مردمی دانمارک تنها نماینده ای بود که با تصویب قانون آزادی حجاب در پارلمان دانمارک مخالفت کرد.

بنابر گزارش اسلام تودی، هیئت قضایی دانمارک نیز به تازگي اعلام کرده بود که قضات زن مسلمان می توانند برای حفظ ارزش های خود با پوشش اسلامی حجاب بر سر کار خود حاضر شوند.

گفتنی است، حدود 270 هزار مسلمان در دانمارک زندگی می کنند که این تعداد حدود پنج درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود.


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:51 ] [ آرش ] [ ]

زنان اسپانيايي در دو سال گذشته به طور چشمگيري به دين اسلام گرايش پيدا كرده اند.

به گزارش خبرگزاري شبستان، مركز مطالعات اسلامي اسپانيا در آمار منتشر شده خود از مسلمان شدن 256 زن اسپانيايي در دو سال گذشته خبر داده است.

كارلا كاربالا، يك زن مسلمان 29 ساله كه حدود هفت ماه است كه مسلمان شده است علت علاقه و مسلمان شدن خود را، احترام، ارزش و كرامت زن در اين دين خوانده است.وي گفت: در ابتدا به وسيله يكي از دوستان مسلمان خود با اسلام آشنا شده و جذب رفتار او شدم، بنابراين تصميم گرفتم تحقيقاتي را در مورد اسلام انجام دهم و پس از سه ماه تحقيق و بحث با عالمان مسلمان تصميم به مسلمان شدن گرفتم.وي ادامه داد: در ابتدا خانواده من به مخالفت پرداختند، اما به مرور زمان و آشنايي بيشتر با اصول اسلام حتي توانستم آنها را هم تحت تأثير قرار دهم.

همچنين در اولين روزي كه اين زن مسلمان به محيط كار خود رفت با نگاه هاي متعجبانه همكاران خود مواجه شد كه او را با حجاب اسلامي مي ديدند و به دور وي جمع شدند و از او سئوالاتي در مورد علت حجاب وي مي پرسيدند.

بنابر گزارش جعفريا نيوز، مركز مطالعات اسلامي اسپانيا اولين علت گرايش زنان مسلمان را تحت تأثير قرار گرفتن آنها در مواجهه با افراد مسلمان عنوان كرده اند و علت بعدي، فعاليت پايگاه هاي اينترنتي اسلامي در اين كشور ذكر شده است.

لازم به ذكر است، تعداد انجمن ها و تشكل هاي اسلامي موجود در اسپانيا نسبت به كشورهاي ديگر اروپا كمتر است، ولي در سال هاي اخير موج جديدي از تبليغات اسلامي به ويژه از طريق سايت هاي اسلامي در اين كشور شروع شده است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اسپانیا
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:48 ] [ آرش ] [ ]

فيلم كوتاه عربی با نام «شقاق» (شكاف) كه توسط يك بلاگر عربستانی و با هدف به اصطلاح پاسخ به فيلم ضدقرآنی «فتنه» در يكی از سايت‌های اينترنتی به نمايش درآمده بود، توسط مسئولان اين سايت از اينترنت حذف‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی arabic.cnn.com، «رائد السعيد»، بلاگر عربستانی با نمايش اين فيلم كوتاه بخشی از متون كتاب مقدس تحريف‌شده مبنی بر دعوت به جنگ و كشتار و اقدامات وحشيانه عده‌ای را كه به گفته وی يك گروه افراط گرای مسيحی هستند، در شش دقيقه به تصوير ‌كشيده‌است.

السعيد هدف خود از توليد و ساخت اين فيلم كوتاه را تصحيح باورهای نادرست درباره دين مبين اسلام(!) پس از به نمايش درآمدن فيلم ضدقرآنی فتنه دانست و اعلام‌كرد: بسيار ساده است كه با انتخاب بخشی از متون كتاب‌های مقدس اديان مختلف آن را كارگردانی كرده و همانند اقدام ضداسلامی وايلدرز، در اين فيلم‌ها تعاليم كتاب مقدس مسيحيان را وحشيانه جلوه‌دهيم.

 «رائد السعيد»، بلاگر عربستانی:
بسيار ساده است كه با انتخاب بخشی از متون كتاب‌های مقدس اديان مختلف آن را كارگردانی كرده و همانند اقدام ضد اسلامی وايلدرز، در اين فيلم‌ها تعاليم كتاب مقدس مسيحيان را وحشيانه جلوه‌دهيم

اين بلاگر 33 ساله در فيلم «شقاق»، بخشی از اعمال وحشيانه تندروهای مسيحی و سربازهای انگليسی در حق مسلمانان مظلوم عراق و فيلم مستند اردوگاه مسيح (Jesus Camp) را به مدت 12 ساعت در پايگاه اينترنتی «يوتيوپ» به نمايش درآورد اما با دريافت پيامی مبنی بر وحشيانه‌خواندن محتوای اين اثر، فيلم مذكور از روی سايت حذ‌‌ف‌‌شد.

رائد السعيد با اشاره به استقبال 5 هزار نفر از كاربران از فيلم خود و ارسال فيلم برای نمايش مجدد آن همراه با پيامی ويژه در اين‌باره خطاب به مسئولان سايت گفت: قبل از حذف فيلم شقاق به فيلم فتنه نگاه‌كنيد و اگر فكرمی‌كنيد محتوای اين فيلم‌ها خشن است، هردو را حذف‌كنيد.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:44 ] [ آرش ] [ ]

در راستای واكنش به فيلم ضدقرآنی «گرت وايلدرز»، نماينده حزب راستگرای مجلس هلند، طرح تحريم كالاهای هلندی با حمايت اتحاديه علمای مسلمان جهان در همه كشورهای اسلامی به اجرا ‌در می‌آيد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی اسلام آن‌لاين، «محمد سليم العوا»، دبيركل اتحاديه علمای مسلمان جهان در اين‌باره اعلام‌كرد: اين طرح از روز پنج‌شنبه 22 فروردين آغاز شده‌است و به مدت 15 روز تا ششم ارديبهشت ادامه‌ دارد.

وی افزود: بر اساس اين طرح شماری از رسانه‌های گروهی جهان اسلام با توليد برنامه‌های مختلف و با شعار «فداك أبی و أمی يا دينی» اعتراض خود را نسبت به توهين وايلدرز اعلام‌ خواهند‌كرد.

دبيركل انجمن جهانی علمای مسلمان همچنين تصريح‌كرد: توجيه جامعه اروپا به‌ويژه جامعه هلند به ضرورت احترام به مقدسات اسلامی و اهانت‌نكردن به ساحت مقدس رسول گرامی اسلام(ص)، اِعمال فشار بر هلند برای تصويب قانون مبارزه با مقدسات اديان و تأكيد بر اين‌كه اين قانون با آزادی بيان منافات ندارد، از اهداف مختلف اجرای اين طرح است.

وی در ادامه اظهار‌كرد: تحريم كالاهای هلندی تنها منحصر به كشورهای عربی نيست بلكه تمامی كشورهای اسلامی و اقليت‌های مسلمان كشورهای غير اسلامی نيز بايد در اجرای اين طرح همكاری‌كنند.

سليم العوا حركات اسلام‌ستيزانه را حركاتی سازمان‌يافته از سوی گروه‌های مختلف دانست و افزود: شهروندان هلندی هدف طرح تحريم كالاهای هلندی نبوده بلكه اين اقدام بيانگر اين است كه هلندی‌ها بدانند كه با بی احترامی و اهانت به اديان ممكن است منافع هر يك از آنان به خطر بيافتد.

دبيركل انجمن جهانی علمای مسلمان در پايان با اشاره به گزارش سازمان كنفرانس اسلامی در كنفرانس اخير كشورهای اسلامی در داكار درباره هجمه‌های اسلام‌ستيزانه گفت: اين گزارش شمار هجمه‌های ضداسلامی در طول يك سال را در بيش از 84 صفحه تنظيم كرده‌است.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:42 ] [ آرش ] [ ]

تدوين فرهنگ مشتركات و تفاوت‌های اسلام و مسيحيت (Christian-Muslim Relations Dictionary)با همكاری و مشاركت سه محقق آمريكايی و گروهی از كارشناسان دينی آغاز‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«Islam OnLine»، «مارتين فوروارد»( Martin Forward)، دبير اجرايی مركز اديان دانشگاه ارورا(Aurora) در آمريكا، ديروز 24 فروردين‌ در مصاحبه با روزنامه« Vindy »، هدف از نگارش اين اثر را آگاهی‌بخشی به مردم و ‌پژوهشگران درباره روابط بين دو دين آسمانی اسلام و مسيح عنوان‌كرد. وی افزود: بيش از 60 كارشناس امور دينی در نگارش اين اثر كه در سال 2012 توسط انتشارات دانشگاه كمبريج چاپ و منتشر خواهد‌شد، همكاری‌می‌كنند.

در اين فرهنگ حدود 900 مدخل تنظيم‌شده بر اساس حروف الفبا درباره افراد، مكان‌ها، اسامی و كتاب‌های مقدس وجود خواهد‌داشت و مدخل‌هايی درباره هنر، سينما و فمينيسم در اين فرهنگ كه شامل يك پيشگفتار، كتابنامه و ضميمه خواهدبود، گنجانده‌می‌شود.

دبير اجرايی مركز اديان دانشگاه ارورا همچنين بيان ديدگاه مسلمانان و مسيحيان درباره حضرت مسيح(ع) را يكی از موضوعات مهم در اين فرهنگ خواند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:40 ] [ آرش ] [ ]

عده اي ناشناس بر ديوار مسجدي در شهر اودنكور در شرق فرانسه شعارهاي تند و عبارات توهين آميز عليه مسلمانان نوشتند.

 به خبرنگار فارس در فرانسه به نقل از منابع خبري فرانسه، در پي شكايات مسئولان مسجد نيروهاي پليس باحضور در محل به تحقيق در مورد اين حادثه پرداختند. بر اساس تحقيقات اوليه اين نوشته‌ها در روز جمعه و زماني كه مسجد خالي بوده صورت گرفته است.

علاوه بر عبارات توهين آميز عاملان اين حادثه عكس سرخوك، صليب و ستاره داوود يهوديان را نيز بر ديوار اصلي و زمين مسجد كشيده اند. در منطقه ياد شده شمار مسلمانان نسبتا زياد مي باشد و طبق گزارش هاي منتشره چنين حادثه اي در اين شهر سابقه نداشته است.

چندي قبل نيز گورستان اسلامي در شمال فرانسه با حادثه مشابهي روبرو بود و عده اي ناشناس با توهين به قبور مسلمانان شعارهاي تند و علائم نازي را بر سنگ قبرها كشيده بودند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:35 ] [ آرش ] [ ]

دادگاهي در شهر لاهه هلند دادخواست فدراسيون اسلامي اين كشور اروپايي را عليه سازنده فيلم فتنه انگيز و ضد اسلامي فتنه رد كرد تا با اين اقدام، اعتبار و مشروعيت دستگاه قضايي آن در جهان اسلام به شدت مخدوش شود.

به گزارش پايگاه خبري آدنكورنوس يك دادگاه هلندي حكم كرد كه فيلم فتنه كه توسط گريت وابلدر نماينده مجلس هلند با اهداف ضد اسلامي و ادعاهاي نادرستي در مورد قرآن و حضرت محمد ص توليد شده است ، حاوي هيچ نكته تحريك آميز يا خشونت باري عليه مسلمانان نيست.

اين دادگاه مستقر در لاهه كه ديوان عالي بين‌المللي نيز در آن واقع است، اين حكم را در پاسخ به دادخواست فدراسيون اسلامي هلند عليه وايلدر صادر كرد كه به عقيده مسلمانان در آن به مقدسات اسلامي بطور مستقيم توهين شده است.

فدراسيون اسلامي هلند در دادخواست خود خواهان آن شده بود كه دادگاه به وايلدر دستور دهد كه نوشتن ، در فيلم يا سخن گفتن به شكلي توهين آميز عليه مسلمانان را متوقف كند و براي اعمال پيشينش از مسلمانان پوزش بخواهد سال گذشته نيز وايلدر تفسير توهين آميزي به دين مبين اسلام و پيامبر اكرم (ص) نسبت داده بود .

بنا اعلام راديو هلند، قاضي دادگاه شهر لاهه در پاسخ به دادخواست فدراسيون اسلامي حكم كرده است كه قانون‌گذاران حق دارند عقايد خود را به شكل محكم بيان كنند حتي اگر عقايدي افراطي باشد. به عقيده قاضي اين دادگاه، حق آزادي بيان كه وايلدر به عنوان نماينده مجلس از آن برخوردار است ، نقش مهمي درنحوه صدور حكم براي او داشته است.

فدراسيون اسلامي هلند همچنين از دادگاه خواستار آن شده بود كه فيلم ضد اسلامي فتنه توقيف شود و اين در حالي است كه اين فيلم در شبكه اينترنت پخش شده است. اين فيلم ‪ ۱۷‬دقيقه‌اي كه آياتي از قرآن را در برابر تصاوير تروريستي نمايش مي‌دهد با اعتراضات گسترده كشورهاي اسلامي به ويژه پاكستان ، مالزي ، اندونزي و ايران روبرو شده است. در همين راستا، برخي كشورها خواستار تحريم مصرف محصولات هلندي شده اند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:21 ] [ آرش ] [ ]

پژوهشگر مؤسسه‌ مطالعات اسماعیلی لندن در همایش "اسلام، مسیحیت و سایر ادیان" با اشاره به تفاسیر عرفانی از قرآن، درباره‌ آیاتی سخن گفت که می‌توانند در ارزیابی مثبت از سایر جامعه‌های دینی سهم داشته و منجر به گفتگویی سازنده و مفید میان پیروان ادیان مختلف شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رضا شاه کاظمی محقق مؤسسه‌ مطالعات اسماعیلی، در همایش "اسلام، مسیحیت و سایر ادیان" شرکت کرد. در این جلسه که به میزبانی مؤسسه‌ مطالعات عربی و اسلامی (IAIS) دانشگاه اکسِتِر برگزار شده بود، وی به ارائه دیدگاههای مسلمانان و مسیحیان درباره‌ مفهوم رستگاری در سایر ادیان پرداخت.

شاه کاظمی، با اشاره به کتابش با عنوان "دیگری در پرتو یگانه" دیدگاهی عرفانی را نسبت به این موضوع ارائه کرد. وی با اشاره به تفاسیر عرفانی از قرآن، درباره‌ آیاتی سخن گفت که می‌توانند در ارزیابی مثبت از سایر جامعه‌های دینی سهم داشته باشند و منجر به گفتگویی سازنده و مفید میان مؤمنان به ادیان مختلف شوند.او همچنین توضیح داد که چگونه همه‌ ادیان آسمانی جهت‌گیری عرفانی مشترکی دارند.

گوین دوکاستا که مدرس مطالعات دینی در بریستول و یکی از متکلمان و نویسندگان برجسته‌ کاتولیک است، سخنران دیگر این جلسه بود. دوکاستا دیدگاه کلیسای کاتولیک رم را ارائه کرد که در آن سایر ادیان ارزشی مشروط و قدرتی متحول‌کننده دارند که کاتولیکها معتقدند برگرفته از لطف مسیح است. او همچنین درباره ارزش ویژه‌ اسلام و یهودیت از منظر کاتولیکها سخن گفت.

پس از این سخنرانیها، دو سخنران درباره‌ رهیافتهای یکدیگر اظهار نظر کردند. پس از آن، حضار نیز در یک جلسه پرسش و پاسخ وارد بحثها شدند. این جلسه‌ مناظره تلاشی مشترک از سوی "مؤسسه‌ مطالعات عربی و اسلامی" و بخش الهیات دانشگاه اکسِتِر بود. این جلسه در مرکز "مؤسسه‌ مطالعات عربی و اسلامی" برگزار شد و گرداننده‌ جلسه دکتر مارک وین از بخش الهیات دانشگاه بود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 12:18 ] [ آرش ] [ ]

سفير هلند در لبنان در ديدار با شيخ عبدالامير قبلان از پيگيري قضايي محاکمه عوامل ساخت فليم فتنه خبر داد.

به گزارش خبرگزاري رسا، شيخ عبدالامير قبلان معاون رئيس مجلس اعلاي شيعيان لبنان در ديدار با رابرت زلوفيرست سفير هلند در لبنان به گفتگو درباره فيلم اهانت آميز فتنه ساخته گيرت ويلدرز نماينده پارلمان هلند پرداختند.

در اين ديدار سفير هلند نامه رئيس جمهور هلند و بيانات وزير امور خارجه اين کشور در خصوص فيلم فتنه را به شيخ قبلان ابلاغ کرد.

شيخ عبدالامير قبلان نيز تاکيد کرد: ما دشمن ناداني و تعصب هستيم و اسلام دين رحمت براي تمامي جهانيان است. ما پيروان اديان غير اسلام را با آغوشي باز و احترام مي پذيريم و از کينه ورزي دوري مي جوييم. وي افزود: اهانت به يک ميليارد و دويست ميليون مسلمان چيزي نيست که بتوان در قبال آن سکوت کرد و ما از حکومت هلند مي خواهيم تا کساني که به سمبل خير و رحمت اهانت کردند را بازخواست کند. وي تاکيد کرد: دولت هلند براي اينکه نشان دهد با توهين کنندگان نسبتي ندارد و از آنها حمايتي نمي کند بايد عوامل دست اندرکار فيلم فتنه را مجازات کند تا روابط کشورهاي اسلامي با دولت اين کشور همچنان عادي و دوستانه باشد.

رئيس مجلس اعلاي شيعيان لبنان با تاکيد بر اينکه هدف از اهانت جلوگيري از روابط دوستانه مسلمانان و ملت هلند است افزود: بايد گفتگو را به روش هاي مختلف پويا کرد تا حقيقت اسلام و فضايل آن آشکار گردد، و ما با سعه صدر جوياي دوستي با تمامي ملت ها هستيم.

سفير هلند در لبنان نيز در اين ديدار تصريح کرد: دولت هلند بارها براي تغيير ديدگاه نماينده پارلمان براي نمايش فيلم اهانت آميزش تلاش کرد چرا که قانون هلند اهانت به اديان و مقدسات انها را نمي پذيرد، در عين حال کيفرخواست هايي عليه توليد کنندگان اين فيلم تقديم ديوان عالي هلند خواهد شد و اين مرکز قضايي از نزديک پيگير مساله خواهد بود.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 15:16 ] [ آرش ] [ ]

مسلمانان آکسفوردشایر از حق پخش طنین اذان از مناره‌های مساجد خود به منظور دعوت سایر مسلمانان به نیایش منع شدند. ‌

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، به دنبال گزارشهایی که ماه ژانویه امسال از درخواست نصب بلندگو در مسجد مرکزی آکسفورد منتشر شد و مخالفت شدید ساکنان منطقه، مسلمانان از پخش نوای اذان در آکسفورد منع شدند. همچنین به دنبال حمایت اسقف جان پریتچارد از پخش نوای اذان در این منطقه وی از سوی افراد متعصب و نژادپرست به مرگ تبدیل شد.

مسعود احمد متصدی این مسجد اظهار داشت که درخواست رسمی برای این موضوع طرح نشده بود. ما رابطه خوبی با همسایگان خود داشته و هرگونه درخواستی در این رابطه صورت گیرد پیش از آن به مشورت با همسایگان خود می‌پردازیم.

وی گفت: در حال حاضر مسجد خیابان مانزیل از فرستنده‌های موج کوتاه برای پخش اذان استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حقیقت امر اینجاست که پس از آنکه مسلمانان منطقه خواستار پخش اذان از مناره‌های مسجد شدند بسیاری از ساکنان محلی به‌قدری به این موضوع معترض بودند که مقامات آنها را از این حق منع کردند و مسئله حتی پیش از مطرح شدن در قالب رسمی منتفی شد.

مسجد مرکزی آکسفورد در شرق این شهر و در منطقه‌ای قرار دارد که 6 هزار نفر از جمعیت 150 هزار نفری آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند.

این مسجد که با بودجه 2 میلیون پوندی در حال ساخت است اواخر سال جاری میلادی پس از هفت سال به اتمام رسیده و ظرفیت  700 نمازگزار را دارد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 15:6 ] [ آرش ] [ ]

روبرتو سندالو از تروریستهای سابق ایتالیایی، به اتهام پرتاب مواد آتش زا به سوی تعدادی از مساجد ایتالیا دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا ، روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا روز جمعه با درج این خبر، نوشت: این تروریست ‪ ۵۰‬ساله که از اعضای سابق گروه تروریستی خط اول ( مهم‌ترین گروه تروریستی بعد از بریگادهای سرخ) است، به اتهام سوء قصد علیه مساجد و تبعیض مذهبی و داشتن سلاح جنگی، روز پنجشنبه توسط ماموران پلیس دستگیر شد.

به گفته پلیس، وی طراح و عامل حداقل پنج مورد آتش سوزی علیه مساجد در شهر میلان و حومه آن است.

چهارشنبه شب گذشته، سه دستگاه خودرو که در مقابل دو مسجد در میلان پارک شده بودند، به آتش کشیده شدند.

پلیس ضد تروریسم که از حضور او در زمان سوء قصد اطمینان داشت، پس از بازرسی منزل وی، مقادیر زیادی مواد آتش زا ازجمله بنزین، کوکتل مولوتف، فتیله و غیره را کشف کرد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان ایتالیا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 15:4 ] [ آرش ] [ ]

مبلغ عربستانی با اشاره به تاریخ اهانتهای مکرر به اسلام و مسلمانان، گفت: واکنشهای منطقی و سهیم شدن علما و فرهیختگان مسلمان در تفکرات علمی و ارائه راه‌حل از سوی آنها می‌توانند پاسخگوی فیلم "فتنه" باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه عکاظ، دکتر بدر کریم از مبلغان مسلمان عربستان ضمن بررسی موضوع اهانت هلند به اسلام اظهار داشت: فیلم "فتنه" بخشی از سلسله اهانتهای مکرر به اسلام، مسلمانان و حضرت محمد (ص) به شمار می‌رود که نشانگر دشمنی و خصومت با مسلمانان است.

وی با اشاره به اینکه این تعرضات از نوامبر سال 2000 از سوی یک روزنامه کانادایی آغاز شده است که در آن طی مقاله‌ای نوشته شده بود که بر طبق آن، اسلام به قتل یهودیان تشویق می‌کند، تصریح کرد: اهانت به اسلام و مسلمانان در امریکا و برخی از کشورهای اروپایی پس ازحادثه 11 سپتامبر سال 2001 افزایش بسیاری داشته است .

دکتر کریم در ادامه به فیلم اخیر "فتنه" اشاره کرد که اسلام و مسلمانان را به بدترین شکل ممکن زیر نقاب آزادی بیان به تصویر می‌کشد و تعرضات خصمانه به اسلام و مسلمانان را تکرار می‌کند.

این مبلغ مسلمان افزود: این اقدامات علیه تکثرات دینی‌اند که غرب و رسانه‌های گروهی آنها به آن می‌پردازند و حتی با همه قوانین و توافقنامه‌های جهانی حقوق بشر در تعارض هستند.

وی افزود: به منظور رویارویی با این تبلیغات باید واکنشهای عقلی و فرهنگی ارائه کرد، به‌طوری‌که اندیشمندان، فرهیختگان و علمای مسلمان باید در تفکرات علمی، منطقی و شیوه پاسخگویی به این اهانتها سهیم باشند.

بدر کریم با اشاره به اینکه همه این تبلغات سوء باعث شد تا گرایش به اسلام در این کشور رشد بسیاری یابد، یادآور شد: استقبال بی‌سابقه از کتابهای اسلامی در آمستردام، خرید قرآن و نایاب شدن آن در سطح این کشور، استفاده از پایگاههای اینترنتی برای مشاهده قرآن، مسلمان شدن 3 هلندی طی یک هفته از پیامدهای مثبت این فیلم بوده که به این فیلم و اهانتهای آن اینگونه پاسخ داده‌اند.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 15:0 ] [ آرش ] [ ]

رييس حزب آزادي در ايتاليا از دولت خواست كه طرح هاي ساخت تمامي مساجد اين كشور را به حالت تعليق درآورد.

به گزارش خبرگزاري شبستان، رييس حزب آزادي ايتاليا علت درخواست خود را افزايش شمار مسلمانان در دهه اخير در اين كشور اعلام كرد.

وي ادعا كرد كه مهاجران مسلمان سبب تأثير بر روي مردم ايتاليا مي شوند و ساخت مساجد، مراكزي براي اجتماع مسلمانان به وجود مي آورد تا هر چه بيشتر به انجام تبليغات اسلامي خود بپردازند.

بنا به گزارش اسلام نت، وي اظهار كرد: بايد مبلغان و امامان مساجد كنترل شوند تا نتوانند به هر نوع تبليغي بپردازند و مردم ايتاليا را تحت تأثير خود قرار دهند.لازم به ذكر است، وي مدعي شده است ساخت مساجد در اين كشور يك تهاجم فرهنگي همه جانبه براي مردم ايتاليا محسوب مي شود.


موضوعات مرتبط: مسلمانان ایتالیا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:52 ] [ آرش ] [ ]

یک کاریکاتوریست عراقی در پاسخ به کاریکاتورهای موهن نسبت به پیامبر اعظم(ص)، 12 کاریکاتور در يك روزنامه عراقي منتشر می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، "ناصر ثامر" كاريكاتوريست عراقی ساكن اردن در پاسخ به کاریکاتورهای موهن نسبت به پیامبر اکرم (ص) كه در نشريات دانماركي منتشر شد، اقدام به انتشار 12 کاریکاتور کرده است.

ناصر ثامر درباره این اقدام گفت: این 12 کاریکاتور طی 12 روز با هدف پاسخ به کاریکاتورهای موهن در روزنامه عراقی الدستو،ر چاپ و منتشر می شود.

بنابر گزارش روزنامه اماراتی دارالخلیج، این کاریکاتوریست ادامه داد: این کاریکاتورها واقعیت زندگی روزانه کشور دانمارک و انعکاسی از میزان انحراف و اضمحلال اخلاقی و اجتماعی در این جامعه را بیان می کند.

گفتني است، در زیر تمام اين 12 كاريكاتور نوشته شده است: "نگاه کنید، این همان افرادی هستند که به پیامبر اکرم (ص) توهین کردند."

ناصر ثامر افزود: راه پاسخ به این کاریکاتورهای موهن، استفاده از روش خود آنها یعنی انتشار کاریکاتور است، البته با توجه به این نکته که دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) اهانت به ادیان دیگر و سایر پیامبران را حرام می داند.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:51 ] [ آرش ] [ ]

پليس ايتاليا يكي از آشوب گران چپ گرا را به اتهام انجام حملات زنجيره اي به مساجد اين كشور دستگير كرد.

به گزارش خبرگزاري شبستان، پليس ايتاليا پس از بررسي هاي فراوان درباره حملات زنجيره اي به مساجد و مراكز فرهنگي-اسلامي در شمال اين كشور، موفق به شناسايي عامل اين حملات و دستگيري وي شد.

پليس ايتاليا پس از شناسايي "روبرتو ساندالو"، يكي از اعضاي پيشين گروه توريستي "پريما لينه آ" و عامل حملات زنجيره اي به مساجد و مراكز فرهنگي-اسلامي ايتاليا، خانه وي كه مملو از تسليحات و مواد منفجره بود را محاصره كرده و سرانجام وي را دستگير كرد.

بنابر گزارش رويترز، پليس از زماني كه ساندالو را در حال نوشتن عبارت "اسلام را متوقف كنيد" بر روي ديواري در يكي از شهرهاي شمال ايتاليا مشاهده كرده بود، وي را تحت پيگرد قانوني قرار داد.

گفتني است، آخرين حمله از سري حملات انجام شده به مراكز اسلامي در طول دو سال گذشته از سوي ساندالو، چهارشنبه گذشته صورت گرفت كه در طي آن سه خودرو در نزديكي يك مدرسه اسلامي در آتش سوختند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان ایتالیا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:49 ] [ آرش ] [ ]

وزارت کشور فرانسه در تحقیقات جدید خود از گسترش سریع اسلام در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، وزارت کشور فرانسه در تحقیقات جدیدی اعلام کرد: اسلام در حال حاضر با سرعت روزافزونی در این کشور گسترش می یابد و هم اکنون پس از دین مسیحیت، به عنوان دومین دین فرانسه محسوب می شود.

بر اساس این تحقیقات، سه هزار و 600 نفر هر ساله در فرانسه به دین اسلام مشرف مي شوند. نكته جالب در اين گزارش اين است كه بر اساس تحقيقات انجام شده، پیروان دین اسلام بیش از ديگر شهروندان فرانسه متعهد به قوانین اين كشور هستند.

بنابر گزارش روزنامه فلسطین، 66 درصد از مسلمانان فرانسه هرگز مشروب ننوشیده اند حتی برای یک بار و 55 درصد از آنان نیز برای ادای فریضه حج در سال های آینده تلاش می کنند.

تحقیقات نشان داد: بیشتر جوانان مسلمانان فرانسوی واقعا متدین هستند، كه این امر به گسترش اسلام در این کشور کمک می کند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:47 ] [ آرش ] [ ]

کشورهای اسلامی در اعتراض به پخش فیلم ضداسلامی "فتنه"، تحریم کالاهای هلندی را آغاز كردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، تحریم کالاهای هلندی در اعتراض به نمایش فیلم ضداسلامی "فتنه" به دعوت اتحادیه جهانی علمای مسلمان، از دهم آوریل (پنجشنبه 22 فروردین) در کشورهای اسلامی آغاز شد.

دکتر محمدسلیم العوا، دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمانان در این زمینه گفت: این دعوت با هدف ضرورت احترام به مقدسات اسلامی و اهانت نکردن به پیامبر اکرم (ص) در جامعه غرب به ویژه هلند و تشویق دولت هلند برای تدوین قانونی به منظور جلوگیری از اهانت به ادیان صورت گرفته است.

بنابر گزارش اسلام آنلاین، وي افزود: مطالبی که به اهانت اسلام می پردازد، مسایل شخصی نیست بلکه در پشت این مسایل افراد دیگری نیز قرار دارند.گفتني است، این تحریم با شعار "پدر، مادر و دینم فدای تو باد" شروع شده است.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:38 ] [ آرش ] [ ]

مسلمانان شهر "خیرونا" اسپانیا به علت کمبود جا در مسجد، هنگام برپایی نماز جماعت مجبورند به پیاده رو ها روی بیاورند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حضور مسلمانان در هنگام نماز جماعت در پیاده روها باعث شده است تا ساکنان خیابان" فیگراس" در هنگام گذر از این مکان با مشکلاتي مواجه شوند.در همین راستا "خوان مارگای" شهردار شهر خیرونا با جوامع مسلمانان مذاکراتی انجام داده تا اين مشكل برطرف بشود.

بنابر گزارش پایگاه خبری وب اسلام، این مشکل باعث شده است تا مسلمانان خواستار ساخت مسجد بزرگتری شوند، برای اینکه مجبور نشوند براي نماز خواندن به پیاده روها رو بياورند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اسپانیا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:37 ] [ آرش ] [ ]

رییس سابق سازمان اطلاعات صربستان به اتهام ارتكاب جرایم جنگی علیه مسلمانان بوسنیايي و کروات، محاکمه می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، "خوویکا استانیسیک"، رییس سابق سازمان اطلاعات صربستان و همکار وی، "سیماتوویک"، متهم به هدایت، سازماندهی، تامین مالی و مسلح کردن واحدهای سری آژانس های امنیتی صربستان هستند که در قتل و تبعید گسترده کروات ها، بوسنی-کروات ها و بوسنی های مسلمان در طول جنگ کرواسی و بوسنی هرزگويین در سال های 1991-1995 شرکت کردند.

محاکمه اين دو متهم پس از چندین بار تعویق، 14 آوریل (26 فروردين ماه) در دادگاه جزایی بین المللی در لاهه برگزار خواهد شد.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وب اسلام، به گفته منابع قضایی، این تعویق ها به علت وضع بد جسمانی استانیسک بوده و ممکن است وي در داگاه حضور پیدا نکند. البته به گفته یکی از مسئولان، دادگاه دستور داده است که تماس ویدئویی مستقیمی بین سالن دادگاه و اتاق بازداشت وی برقرار شود تا بتواند به اظهارات شاهدان گوش دهد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان بوسنی و هرزگوین
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:36 ] [ آرش ] [ ]

یک شرکت استرالیایی وب سایتی برای ارتباط مسلمانان سراسر دنیا با یکدیگر، طراحی و راه اندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، گرایش به سایت های اینترنتی مختلف تنها مختص به کاربران غربی نیست، بلکه این گرایش در مسلمانان نیز وجود دارد و شاهد این ادعا نيز استقبال فراوان مسلمانان از وب سایت Muslima.com است.

این پايگاه اينترنتي از سوي شرکت استرالیایی "کاپید مدیا" طراحی شده و هزارن مسلمان به عضويت آن در آمده اند. مسئولان Muslima.com اعلام کردند که در حال حاضر 514 هزار نفر عضو اين جامعه مجازي هستند.

به گفته یکی از طراحان این سایت، جستجو در سایت Muslima.com موقعیت آشنایی با جوامع مختلف مسلمانان و ارتباط با هم کیشان را برای کاربران (مسلمانان) فراهم می کند.

بنا به گزارش سایت اینترنیتی "پریودیکو"، نه تنها مسلمانان بلکه زنان و مردان غیر مسلمان نیز به این سایت مراجعه می کنند تا با دنیای اسلام و مسلمانان آشنا شوند.

گفتني است، اعضاي اين پايگاه اينترنتي از ملیت ها و مناطق مختلف از جمله مراکش، خاورمیانه، حوزه خلیج فارس، آسیا، آروپا و آمریکا هستند.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:32 ] [ آرش ] [ ]

نژادپرستان اوكرايني و فرانسوي در ادامه اقدامات خود عليه مسلمانان، به اهانت مجدد نسبت به قبرستان و مساجد در اين دو كشور پرداختند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، در ادامه حملات نژادپرستانه به مسلمانان، افراد ناشناسی در اوكراين، روز گذشته (جمعه 23 فروردین) در عملیات خرابکارانه ای به ده ها قبر مسلمانان در شبه جزیره القرم در كنار دریای سیاه واقع در اوکراین حمله کردند.

این افراد ناشناس پس از تخریب ده ها قبر مسلمانان متواري شدند و مسلماناني که به دلایل دینی برای دیدار از اهل قبور به قبرستان آمدند، با بیش از 40 قبر تخریب و ویران شده، مواجه شدند.

علاوه بر مسلمانان، بیش از 300 تن از جمله روستاییان محلی و مسئولان خواستار پیگیری قانونی در این باره شدند.

همچنين افراد نژادپرست فرانسوی شب جمعه تصاویر و جملات نژادپرستانه ای را بر روی دیوار مسجد شهر "اودینکور" واقع در شرق فرانسه نوشتند.

"ژان ماری گاییغلی" دادستان کل اين منطقه در این باره گفت: این افراد تصاویری همچون صلیب شکسته، سر خوک، ستاره داوود و نوشته های نژادپرستانه ای مانند "فرانسه برای فرانسوی ها" و " کوچ کنید ای اعراب!" بر روي ديوار مسجد كشيده اند.

مارسل بورکین، شهردار شهر اودینکور نيز گفت: این اقدامات غیرقابل قبول است و ما اینگونه اعمال را محکوم می کنیم.

بنابر گزارش دارالخلیج، مسئولان امر برای شناسایی هویت عامل یا عاملان این هتک حرمت تحقیقاتی را آغاز کرده اند.

لازم به ذکر است که نیکولا سارکوزی، رییس جمهوري فرانسه پنجشنبه پس از تخریب قبرهای مسلمانان در شمال فرانسه در هفته گذشته، با جمعی از مسلمانان دیدار و از آنان عذرخواهي کرد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اوکراین
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:31 ] [ آرش ] [ ]

مسئولين پليس شهر سيمفروپول«Simferopol» در شبه جزيره كريمه در اوكراين بارديگر از تخريب گورستان مسلمانان اين شهر توسط گروهی آشوبگر خبردادند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«Iht»، مسئولين پليس روز گذشته، 23 فروردين‌ با بيان اين خبر اعلام‌كردند: تخريب قبرستان مسلمانان توسط گروهی از افراد ناشناس در نتيجه تنش‌های اخير بين تاتارهای مسلمانان ـ يك گروه قومی ترك ـ و گروه‌های اكراينی و روسی ساكن در شبه‌جزيره كريمه صورت گرفته‌است.

به گفته پليس، آشوبگران ضمن تخريب قبرستان مسلمانان، با نوشتن شعارهايی به اين گروه اقليت توهين‌كردند.

يادآوری‌می‌‌‌شود چندی پيش و در تاريخ 22 بهمن 86 نيز در پی تهاجمی دسته‌جمعی، بيش از 200 سنگ مزار قبرستان سيمفروپول تخريب‌ و قرارشد مسئولين در راستای بررسی اقدام مزبور از سوی مهاجمان، از ماده 297 قانون جزای اوكراين كه مربوط به تعدی‌گران و اهانت‌كنندگان به قبور است، استفاده‌كنند.

اين در حالی است كه يك هفته پيش از آن نيز پليس اوكراين از وقوع دو مورد از تهاجمات در روستاهای «مارفوكا» و «وايكووا» در منطقه «لنين» خبرداده بود كه طی آن مهاجمين اقدام به نوشتن كلمات توهين‌آميز بر سنگ مزار مسلمانان و اسلاوها كرده و 124 قبر را نيز تخريب كرده‌بودند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اوکراین
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:29 ] [ آرش ] [ ]

بيشتر جوانان مسلمان فرانسوی متدين و پايبند به فضيلت‌ها و كرامت‌های اخلاقی هستند و نقش مهمی در گسترش دين اسلام در جامعه فرانسه دارند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«محيط»، وزارت كشور فرانسه ديروز 23 فروردين‌ با انتشار تحقيقی جامع در وضعيت مسلمانان اين كشور، اعلام‌كرد: دين اسلام به سرعت در فرانسه روبه گسترش است به‌طوری كه دومين دين پس از مسيحيت به شمارمی‌‌رود؛ در حال حاضر، سالانه 3600 نفر در فرانسه به دين اسلام مشرف‌می‌شوند كه بيشتر اين افراد پايبند به قوانين و مقررات فرانسه هستند.

در اين تحقيق آمده‌است: ارتكاب جرم و جنايت در ميان مسلمانان فرانسه بسيار اندك است و اين گروه اقليت در اجرای شعاير دينی و تعاليم اسلامی از قبيل نماز و روزه بسيار معتقد و پايبندهستند.

وزارت كشور فرانسه در ادامه اين تحقيق اعلام‌كرد: 66 درصد مسلمانان فرانسه تاكنون از نوشيدن مشروبات الكلی خودداری‌كرده‌اند و 55 درصد آنان می‌كوشند فريضه حج را هرچه زودتر در سال‌های آينده به جاآورند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:28 ] [ آرش ] [ ]

در ادامه تلاش‌ها برای جلوگيری از گسترش اسلام در غرب، اين‌بار خانم «آليسون روف»، عضو مجمع عمومی كليساهای انگليس، ممنوعيت ‌صدور مجوز برای ساخت مساجد جديد در انگلستان را خواستارشد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه اماراتی «البيان»، آليسون روف در گفت‌وگو با راديو «Premier» انگليس كه روزنامه «Daly Telegraph» نيز آن را منتشركرد، با اين ادعا كه غيرمسلمانان كشورهای اسلامی در شرايط مناسبی به سر نمی‌برند، مقامات دولت انگليس را تشويق‌كرد تا از صدور مجوز برای ساخت مساجد جديد در اين كشور ممانعت‌كنند.

اين در حالی است كه سخنگوی كليسای انگليكنی به سرعت در برابر اظهارات آليسون روف موضع‌گيری‌ و ابرازكرد: اين اظهارات بيانگر ديدگاه و نظر شخصی روف بوده‌‌است و اين سخنان غيرمسئولانه باعث ايجاد بحران در روابط و جايگاه مسلمانان در جامعه انگليس می‌شود.

يادآوری‌می‌شود آليسون روف، از راستگرايان افراطی در كليسای انگليكون از منتقدان اصلی انديشه‌های «روون ويليامز»، اسقف اعظم كليسای كانتربری انگليس است كه به تازگی از دولت انگليس خواسته‌بود، برخی شعاير اسلامی را در جامعه اين كشور به اجرا درآورد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:27 ] [ آرش ] [ ]

مركز فرهنگی آلمان در آنكارا، آموزش زبان آلمانی و هلندی به بيش از 110 امام جماعت ترك را به‌منظور خدمت‌رسانی به مسلمانان در كشور‌ آلمان و ساير كشورهای اروپايی آغاز‌كرده است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه«Today Zaman»، هيأت مديره مركز فرهنگی آلمان در آنكارا، آموزش زبان آلمانی و هلندی به بيش از 110 امام جماعت ترك را در پی انقعاد قرارداد بين «ولفگانگ شويبله»، وزير كشور آلمان و «علی بردك‌اوغلو»، وزير امور اسلامی تركيه به‌منظور فرستادن ائمه ‌جماعت آموزش‌ديده به آلمان و ساير كشورهای اروپايی، تا پايان ماه می(اوايل خردادماه) ادامه‌می‌دهد.

افراد منتخب برای اجرای اين طرح، فارغ‌التحصيلان دانشكده‌های الهيات دانشگاه‌های تركيه هستند كه برای حضور چهارساله در كشورهای آلمان، اتريش، بلژيك، سويس و هلند تا پايان ماه می (اوايل خردادماه) آموزش می‌بينند و از ماه اوت(مردادماه) مأموريت خود را آغازخواهند‌كرد.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:26 ] [ آرش ] [ ]

تعاليم و مبادی صحيح دين مبين اسلام متكی بر ميانه‌روی و تسامح است و صلح جهانی تنها در نتيجه احترام متقابل به آموزه‌های اديان و فرهنگ‌های مختلف محقق‌می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از روزنامه عربستانی «الوطن»، «يورگن نيلسون»، پژوهشگر و كارشناس امور اسلامی دانشگاه «كپنهاگن» دانمارك ديروز 23 فروردين‌ با ارايه سخنانی در شهر «اورهوس» با بيان اين مطلب اعلام‌كرد: گفت‌وگوی رهبران اديان در موضوعات مختلف باعث همكاری و همبستگی بيشتر بين پيروان اديان و دوری‌كردن آن‌ها از خشونت و تندروی‌ می‌شود.

 اسلام‌شناس مشهور دانماركی:
تعاليم و مبادی صحيح دين مبين اسلام متكی بر اعتدال، ميانه‌روی و تسامح است و صلح جهانی تنها در نتيجه احترام متقابل به آموزه‌های اديان و فرهنگ‌های مختلف محقق‌می‌شود

وی تصريح‌كرد: كشورهای اسلامی و به‌ويژه جوامع ميانه‌رو و معتدل اسلامی بيشترين آسيب را از اقدامات تروريستی و خشونت‌آميز گروه‌های تندرو ديده‌اند.

اسلام‌شناس مشهور دانماركی همچنين از تصميم عربستان سعودی برای برپايی همايش بين‌المللی «گفت‌وگوی اديان» در رياض استقبال‌كرد.

نيلسون همچنين با اشاره به اقدام عربستان سعودی در تأسيس مركز جهانی گفت‌وگوی اديان و دانشگاه بين‌المللی، اظهاركرد: اين مراكز علمی ـ دينی، پژوهشگران و محققان را به بحث و تحقيق در موضوعات مختلف دينی و عرصه‌های مختلف علمی تشويق‌می‌كند كه دست‌آورد بسيار مهمی به شمارمی‌آيد.

وی در پايان از كشورهای غربی و اروپايی خواست در فعاليت‌هايی كه در راستای تحقق صلح و عدالت جهانی و خدمت به منافع بشريت است با كشورهای اسلامی همكاری‌كنند.


موضوعات مرتبط: مسلمان دانمارک
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:26 ] [ آرش ] [ ]

 تاريخ حضور مسلمانان در شهر «گيت‌شيد» انگلستان، در نمايشگاهی در مركز هنرهای معاصر«بالتيك»، به‌تصويركشيده شده‌است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از شبكه تلويزيونی«CCTV»، در اين نمايشگاه كه از ديروز 23 فروردين‌ در مركز هنرهای معاصر بالتيك داير‌شده‌، مجموعه‌ای از عكس‌های مربوط به تاريخچه حضور مسلمانان در اين شهر به‌نمايش گذاشته‌شده است.

«كلری باير»، (Claire Buyers)، رييس مركز هنرهای معاصر بالتيك در اين‌باره گفت: اين نمايشگاه با هدف به‌تصوير‌كشيدن تاريخ فراموش‌شده جامعه مسلمانان در انگلستان و آشنايی ساكنان اين شهر با اين تاريخچه از طريق هنر داير شده‌است.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:23 ] [ آرش ] [ ]

مسلمانان شهر «اودَنكور»(Audincourt) فرانسه كه برای اقامه نماز به مسجد رفته‌بودند با نوشته‌ها و تصاويری با مضامين نژادپرستانه بر ديوارهای مسجد اين شهر روبرو‌ شدند.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از خبرگزاری رسمی فرانسه(AFP)، روی يكی از ديوارهای اين مسجد تصوير سر خوك و نيز نوشته‌هايی همچون: «فرانسه متعلق به فرانسوی‌هاست؛ عرب‌ها بيرون برويد»، ديده می‌شد.

مسلمانان اين شهر كه صبح جمعه برای اقامه نماز جمعه به مسجد می‌رفتند با اين نوشته‌ها و تصاوير نژادپرستانه مواجه ‌شدند.

دادستان اين شهر نيز اعلام‌كرد كه هنوز هيچ شواهدی در اين‌ زمينه يافت نشده و تحقيقات برای يافتن عاملان اين حركت نژادپرستانه ادامه‌دارد.

«احمد بو زَويتة»(Ahmed Bouzaouita)، از اعضای انجمن فرهنگی شهر دراين‌باره گفت: جملات نوشته‌شده بر ديوارهای مسجد چنان زشت و غيرقابل توجيه هستند كه نمی‌خواهم تكرارشان كنم.

«مارسيال بوركن»(Martial Bourquin)، شهردار شهر اودَنكور نيز ضمن محكوم‌كردن اين حركت نژادپرستانه گفت: تمامی مردم شهر اين حركت را محكوم‌می‌كنند چراكه چنين اقداماتی درشهر ما سابقه نداشته و پيروان تمامی مذاهب با مسالمت دركنارهم زندگی می‌كنند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان فرانسه
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:21 ] [ آرش ] [ ]

 مقامات مدرسه‌ای در شهر دوسلدورف(Düsseldorf) آلمان در پی استفاده يكی از معلمان زن در كلاس درس از كلاه، به دادگاه اين شهر شكايت‌كردند و دادگاه آن را همان پوشش اسلامی دانست و استفاده از آن‌ را ممنوع‌ اعلام‌كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از خبرگزاری رسمی فرانسه (AFP)، اين معلم مسلمان در كلاس كلاهی برسر می‌گذارد كه موهای او را كاملاً می‌پوشاند و به‌نظر دادگاه اين پوشش می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای مذهبی در نظرگرفته‌شود و اين امر در مدارس و مراكز آموزشی اين كشور ممنوع ‌است.

پس از تصويب قانون ممنوعيت ورود به مدارس با حجاب اسلامی در سال 2006، اين زن مسلمان به‌جای حجاب اسلامی، كلاه را انتخاب ‌كرده ‌بود تا بدين وسيله موهايش را بپوشاند، اما اين‌كار نيز با مخالفت مقامات مدرسه روبرو شد و به شكايت از وی به‌دادگاه انجاميد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان آلمان
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:20 ] [ آرش ] [ ]

«عادل الشدی»، دبيركل برنامه جهانی شناخت پيامبر(ص) از تمامی مبلغان مسلمانی كه در فيلم فتنه به آنان توهين شده‌است، تنظيم شكايت‌نامه‌ای ويژه عليه«گرت وايلدرز»، سياستمدار هلندی را خواستار‌شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی اسلام اليوم، الشدی اعلام‌كرد: مبلغان مسلمانی كه تصاوير و صدای آنان در فيلم فتنه پخش شده‌است بايد با تعيين وكيلان برجسته و ارايه شكايت‌نامه به دادگاه‌های هلند اعتراض خود را به اين اقدام اسلام‌ستيزانه اعلام‌كنند.

وی با اشاره به نقش مهم شهروندان مسلمان هلند در مبارزه با اقدام اسلام‌ستيزانه وايلدرز تصريح‌كرد: مبلغان، انديشمندان و ديگر مسلمانان مقيم هلند نيز بايد با اهتمام به ديدگاه علمای مسلمان، شكايت‌نامه‌های ويژه‌ای عليه نماينده حزب راستگرای مجلس هلند تنظيم و به دادگاه‌های اين كشور ارايه‌دهند.

 دبيركل انجمن جهانی شناخت پيامبر(ص):
بدون شك نام فيلم وايلدرز(فتنه) خود بيانگر تلاش نماينده حزب راستگرای مجلس هلند برای گسترش شر و فتنه در جهان و كينه وی نسبت به اسلام و مسلمانان است

دبيركل انجمن جهانی شناخت پيامبر(ص) افزود: بدون شك نام فيلم وايلدرز(فتنه) خود بيانگر تلاش نماينده حزب راستگرای مجلس هلند برای گسترش شر و فتنه در جهان و كينه وی نسبت به اسلام و مسلمانان است.

الشدی در پايان اهانت وايلدرز را فرصت مناسبی برای معرفی دين مبين اسلام، قرآن‌كريم و پيامبر(ص) به جهانيان دانست و گفت: با توجه به اين امر مسلمانان بايد تمام تلاش خود را در راستای معرفی تعاليم حقيقی دين اسلام همچون صلح و ميانه‌روی و پاك‌كردن اسلام از اهانت‌های مكرر به‌كار‌گيرند.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:19 ] [ آرش ] [ ]

«يان پيتر بالكننده»، نخست‌وزير هلند، از تيرگی روابط ميان كشورش با جوامع اسلامی در پی نمايش فيلم ضدقرآنی«گرت وايلدرز»، سياستمدار هلندی در شبكه اينترنت ابراز نگرانی‌كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از روزنامه عربستانی«الوطن»، يان پيتر بالكننده ديروز 22 فروردين با ارايه سخنانی در برابر اعضای كابينه اين كشور اعلام‌كرد: درحال حاضر، برخی كشورهای اسلامی مانند مالزی، يمن و ايران تهديد به تحريم كالاهای هلندی كرده‌اند كه اين امر پيامد بسيار وخيم و ناگواری برای اقتصاد هلند خواهدداشت.

 نخست وزير هلند:
موضع رسمی دولت هلند مخالفت با توهين به مقدسات اسلامی است و توليد فيلم ضدقرآنی«فتنه» تنها بيانگر موضع و ديدگاه شخصی«گرت وايلدرز» رهبر حزب آزاديخواه هلند نسبت به اسلام و قرآن است

وی ضمن انتقاد از اقدام گرت وايلدرز در توليد اين فيلم ضدقرآنی گفت: نمايش فيلم فتنه منافع هلند در سراسر جهان را به خطرانداخت كه از جمله آن می‌توان به ممانعت سودان از ورود وزير دفاع هلند به اين كشور اشاره‌كرد.

بالكننده در ادامه از نمايندگان مجلس هلند خواست كه به رايزانی خود با نمايندگان كشورهای اسلامی برای كاهش بحران موجود ادامه‌داده و تلاش‌كنند از راه ديپلماتيك و مذاكره اين مسأله را حل و فصل‌كنند.

وی خاطرنشان‌كرد: موضع رسمی دولت هلند مخالفت با توهين به مقدسات اسلامی است و توليد فيلم ضدقرآنی«فتنه» تنها بيانگر موضع و ديدگاه شخصی وايلدرز نسبت به اسلام و قرآن است.

نخست‌وزير هلند در پايان از مسلمانان خواست از پيروی‌كردن گروه‌های تندرو و فرصت‌طلب خودداری‌كرده و احساسات و عواطف خود را در اين مقطع حساس كنونی حفظ‌كنند.

يادآوری‌می‌شود مجلس امارات نيز ديروز با تصويب لايحه‌ای، ارجاع شكايت به مراجع قضايی بين‌المللی عليه گرت وايلدرز از سوی كشورهای اسلامی را خواستارشد.


موضوعات مرتبط: مسلمانان هلند
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:18 ] [ آرش ] [ ]

جديد برای فروش آثار هنری ـ اسلامی در مهم‌ترين حراجی لندن با عنوان«Sotheby»، به كليد خانه خدا مربوط به هشتصد‌سال پيش تعلق‌گرفت.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«Islam On Line»،«ادوارد گيبس»، رييس بخش هنرهای اسلامی حراجی برتر لندن با عنوان«Sotheby»، ديروز 22 فروردين، در اين‌باره گفت: قدمت كليد آهنی مذكور به ارتفاع 37 سانتيمتر كه به قميت 9.2 ميليون پوند به فروش رسيد، به دوران خلفای عباسی و قرن دوازدهم برمی‌گردد.

وی در ادامه افزود: روی ا ين كليد كه از جمله آثار هنری اسلامی به‌نمايش‌گذاشته‌شده از كشور لبنان در حراجی مذكور به‌شمار‌می‌رود، نام«خليفه المقتدی جعفر المستنصر ابوالعباس»،خليفه سال 573 هجری حك‌شده‌است.

وی تأكيد‌كرد: قيمت پيشنهادی برای فروش اين اثر هنری تقريباً 400 هزار پوند اعلام‌شده بود اما كليد مذكور به بيش از 18 برابر قيمت پيشنهادی به‌فروش رسيد.

همچنين بالاترين قيمت پرداخت‌شده برای دست‌نوشته‌های اسلامی روز 20 فروردين به نسخه‌ای از قرآن‌كريم مربوط به قرن هفتم ميلادی (قرن اول هجری) در حراجی كريستی تعلق‌گرفت.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:17 ] [ آرش ] [ ]

«مايكل ويلز»، معاون وزير دادگستری انگليس، ديروز 22 فروردين‌ با ارايه سخنانی در نشست شورای حقوق بشر اين كشور، از موضع‌گيری اقليت مسلمان انگلستان در مبارزه با تروريست و خشونت قدردانی‌كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی«نسيج»، ويلز در اين نشست اعلام‌كرد: دولت انگليس مصمم‌است كه با اقليت‌ مسلمان و انجمن‌های اسلامی اين كشور در مبارزه با اقدامات و فعاليت‌های تروريستی و خشونت‌آميز همكاری مستحكمی داشته‌باشد.

وی افزود: دولت انگلستان طرح جامعی برای مبارزه با تروريسم طراحی‌كرده و هدف از اجرای آن، حمايت از حقوق مدنی و اجتماعی شهروندان اين كشور است.

 معاون وزير دادگستری انگليس:
نبايد اجرای طرح مبارزه با تروريست و تندوری در انگلستان، بهانه‌ای برای توهين به نمادها و مقدسات اديان و نقض حقوق شهروندی مسلمانان و نژادهای مختلف ساكن در اين كشور باشد

مايكل ويلز در ادامه سخنان خود بر ضرورت اهميت حفظ حقوق اقليت‌ها و نژادهای ساكن در انگليس تأكيد و اظهاركرد: نبايد اجرای طرح مبارزه با تروريست، بهانه‌ای برای توهين به نمادها و مقدسات اديان و نقض حقوق شهروندی مسلمانان و نژادهای ساكن در اين كشور باشد.

از سوی ديگر، خانم«جكی سميث»، وزير كشور انگليس نيز با ارايه سخنانی در اين نشست، اعلام‌كرد: در حال حاضر، حدود دو ميليون مسلمان در انگلستان زندگی‌می‌كنند كه اين تعداد در مقايسه با سال 20001 ميلادی حدود 400 هزار نفر افزايش يافته‌است.

وی افزود: افزايش شمار مسلمانان بيانگر جايگاه دين اسلام در جامعه انگلستان است و هم‌اكنون، دين اسلام بعد از مسيحيت، دومين دين بزرگ انگليس به شمارمی‌آيد و مسلمانان 3.3% جمعيت كل جامعه اين كشور را تشكيل‌می‌دهند.

وزير كشور انگليس در پايان خاطرنشان‌كرد: مسلمان نقش مهمی در شكوفايی اقتصاد انگلستان داشته‌اند و در حال حاضر مسلمانان ثروتمند زيادی در انگليس زندگی‌می‌كنند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان انگلیس
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:16 ] [ آرش ] [ ]

همايش بين‌المللی نقش اديان در صلح جهانی از ديروز 22 فروردين‌ با مشاركت «عبدالعزير بن عثمان التويجيری» دبيركل سازمان آموزش، علوم و فرهنگ اسلامی(آيسسكو) در شهر «بارسلونا»ی اسپانيا آغاز به كاركرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از روزنامه عربستانی«الرياض»، در روز نخست اين همايش دو روزه، مباحث مهمی در زمينه تقويت گفت‌وگو بين پيروان اديان و فرهنگ‌های مختلف و صلح جهانی مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

همچنين، بررسی مسايل مربوط به هم‌زيستی مسالمت‌آميز و تسامح بين ملت‌های جهان از ديگر موضوعات مهم روز نخست اين همايش بود.

شركت‌كنندگان در ادامه برنامه‌ها و فعاليت‌های اين همايش بين‌المللی امروز طرح تدوين سند جامعی در زمينه تعيين ساز و كارهايی برای تحكيم مبادی گفت‌وگوی اديان و تقويت نقش رهبران دينی در برقراری صلح جهانی را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهندداد.

يادآوری‌می‌شود در همايش بين‌المللی نقش اديان در صلح جهانی كه امروز 23 فروردين‌ به پايان‌می‌رسد، شماری از شخصيت‌های برجسته اسلامی بين‌المللی، از جمله «مايور»، مديرسابق سازمان يونسكو حضوردارند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اسپانیا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:15 ] [ آرش ] [ ]

يك نويسنده عماني تلاش ايران در ساخت فيلم‌هايي براي پاسخ به مستند موهن هلندي را ستود و گفت: اين فيلم بايد چهره‌اي واقعي از اسلام بر اساس آموزه‌هاي قرآني و به دور از هرگونه كشمكش باشد.

 به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، عقيل بن عبدالخالق اللواتي از نويسندگان عماني است كه با استناد به خبر منتشر شده در خبرگزاري فارس درباره ساخت فيلم‌هايي براي "پاسخ به فيلم موهن فتنه"، در هلند مطلبي را با عنوان پاسخ به آن فتنه در يكي از روزنامه‌هاي رسمي عمان به چاپ رسانده است.

وي در اين متن آورده است: همه مي‌دانيم فيلمي را كه عضو پارلمان هلند تهيه كرده خطر آن بر مسلمانان بيشتر از كاريكاتورهاي نقاشي شده دانماركي مي‌باشد براي اينكه اين فيلم در صحنه‌هاي نخست آن كارهاي تروريستي و صحنه‌هاي اعدام گروگان‌ها كه از سوي بعضي مسلمان‌ها انجام گرفته را نشان مي‌دهد و كارگرادن با يك عناد خاصي اين رفتارهاي اشتباه را به قرآن كريم نسبت مي‌دهد، به اضافه اينكه اين فيلم علل سياسي و تاريخي اين عمليات تروريستي را كه در نتيجه ظلم و نتيجه سياست‌هاي آمريكا در اين منطقه به وقوع پيوسته توضيح نداده است.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
ادامه مطلب
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:8 ] [ آرش ] [ ]

سفير مصر در سميناري در سوئد نمايندگان پارلمان اين كشور را به هوشياري نسبت به روند توهين به اسلام فرا خواند و تصريح كرد: چرا اسلام ستيزي را جرم نمي‌دانيد؟

به گزارش خبرگزاري فارس، پارلمان سوئد ، دراقدامي كم سابقه براي اولين بارسميناري يك روزه را تحت عنوان روز اتحاديه عرب برگزار كرد. اين سمينار كه با موضوعات محوري ديالوگ، دموكراسي و حقوق بشر ترتيب يافته بود هشتم آوريل همراه با سخنراني افتتاح سمينار توسط پر – وستبرگ رئيس مجلس سوئد و سپس سخنراني تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي فرهنگي اين كشور و همچنين سخنراني سفير مصر برگزار شد.

به عقيده پارلمان سوئد، برگزاري سمينار مشترك، سهم مهمي در فعاليت‌هاي پارلماني براي تحكيم ديالوگ با جهان اسلام دارد.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
ادامه مطلب
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 14:2 ] [ آرش ] [ ]

 رييس مرکز اسلامي امام علي(ع) وين در واكنش به انتشار فيلم موهن ضدقرآني در هلند تصريح كرد: اسلام دين منطق، ادب، عقلانيت و رحمت است و با هيچ کس در جنگ نبوده و نخواهد بود؛ بلکه بشريت را به عدالت و آزادي دعوت نموده است؛ ولي در صورتي که به مقدسات آن اهانت شود، هزينه‌ي دفاع از آن را پرداخت خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حجت الاسلام و المسلمين دکتر رمضاني رييس مرکز اسلامي امام علي(ع) وين در خطبه هاي نماز با اشاره به ساخت فيلم 15 دقيقه‌اي در هلند، مسلمانان را به بيداري و هوشياري فراخواند.

وي با توجه به اين که اين حوادث و خصومت‌ها در ميان دشمنان اسلام قدمت ديرينه داشته، چه اين که در جاهليت کهنه نسبت به پيامبر اسلام(ص) هر نوع اهانت و خصومتي صورت گرفته، ولي به واسطه‌ي پيام‌هاي آزادي بخش اين دعوت الهي، گرايش به اسلام فراگير شد و با اين که دشمنان، پيامبر اسلام(ص) را مجنون و ساحر مي‌خواندند، و جبهه‌ي كفر به ستيز اسلام آمد، ولي اين روشناي پر فروغ اسلام بود كه با تلألو خود، تمام تاريكي‌هاي تهمت‌ها و شبهه‌ها را كنار زد و جهان را با حکمت و معرفت روشن ساخت.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اتریش
ادامه مطلب
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:59 ] [ آرش ] [ ]

در سالی که اروپا آن را گفتگوی میان فرهنگی نامگذاری کرده ، وین پایتخت اتریش همایش دو روزه ای را طی روزهای یکشنبه و دوشنبه 25 و 26 فروردین ماه با تمرکز بر اسلام و رابطه آن با اروپا و همچنین مراسم نامگذاری میدانی به نام یک مسلمان اتریشی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبر گزاری مهر به نقل از پایگاه خبری آسوشیتدپرس پاکستان، در این همایش زندگی و آثار محمد اسد که به علت خدمات خود در راه برقراری ارتباطهای بین ادیان به شهرت و اعتبار جهانی رسید مورد تکریم و تجلیل قرار می گیرد.

محمد اسد با نام لئوپولد ویس و در خانواده ای یهودی متولد شد، اما مسلمان شد و قرآن را به زبان انگلیسی ترجمه کرد.

براساس بیانیه مطبوعاتی برگزار کنندگان این همایش قرار است در مقابل ورودی اصلی مرکز بین المللی وین، میدان " محمد اسد" افتتاح شود.

طلال اسد فرزند محمد اسد و استاد دانشگاه و آناس شکوفه رئیس انجمن اسلامی اتریش نیز در مراسم افتتاحیه نخستین میدانی که در اتریش به احترام یک مسلمان نامگذاری می شود سخنرانی خواهند کرد.

میشل هوپل شهردار وین نیز به دنبال افتتاح این میدان با سخنرانی طلال اسد، طاووس فروخی سفیر الجزایر با سخنرانها دیدار و گفتگو می کند. این نشست بر روابط اروپائیان و اسلام تمرکز می کند که میان جذبه و امتناع گرفتار شده است.

مراد هوفمن نویسنده، رادجر لهکر استاد مطالعات اسلامی دانشگان وین، آلفرد نول و آماندا شاکر وکیل و جامعه شناس و تعدادی کارشناس مطالعات اسلامی و علوم سیاسی در این جلسه شرکت می کنند.


موضوعات مرتبط: مسلمانان اتریش
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:55 ] [ آرش ] [ ]

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: سخنرانی پاپ بندیکت شانزدهم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌تواند سهمی در حل مناقشه‌ها میان جهان اسلام و مسیحیت داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، سرجان کریم رئیس مجمع عمومی سازمان ملل دیروز جمعه 23 فروردین ماه گفت: واتیکان نقش مهمی در بحثهای سازمان ملل از حقوق بشر تا کمکهای انسان‌دوستانه ایفا می کند.

وی گفت: سخنرانی 18 آوریل (30 فروردین) بندیکت نیز می تواند به ارتقاء رابطه واتیکان و سازمان ملل متحد کمک کند.

کریم وزیر امور خارجه سابق یوگسلاوی گفت: در دنیا برای مردم ارزشها و رسالتهای مشابهی وجود دارد. از پاپ دعوت شده در سازمان ملل سخنرانی تا پیای را منتقل کند.

وی افزود: ما بیش از گذشته نیازمند گفتگوی شفاف و ژرف میان فرهنگها و ادیان هستیم چرا که مشکلات بسیاری میان مسیحیان و مسلمانان اتفاق افتاده است.

بندیکت در سال 2006 به واسطه نقل قولی از یک متن قرن چهاردهمی مناقشات بسیاری را میان جهان اسلام رقم زد که پس از آن برای مناقشه به وجود آمده ابراز تأسف کرد و گفت: قصد داشته این امر را مورد تأکید قرار دهد که از دین نباید برای تبین خشونت استفاده کرد.

انتظار می رود پاپ بندیکت شانزدهم روز جمعه 30 فروردین ماه در دفتر مرکزی سازمان ملل در نیویورک حضور داشته و با کریم و بان کی مون دبیرکل مجمع عمومی سازمان کنفرانس اسلامی دیدار کند. پیش از این پاپ پل ششم در سال 1967، پاپ ژان پل دوم در سال 1979 و 1995 به ایالات متحده سفر کرده اند.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:53 ] [ آرش ] [ ]

درحالی‌که رسانه های غربی تلاش می کنند به ترویج و تبلیغ باورهای نادرست درباره اسلام بپردازند، سازمان تحقیقاتی گالوپ در 35 کشور اسلامی تحقیقاتی انجام داده تا دیدگاه مسلمانان نسبت به غرب مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسلام آنلاین، از زمان حملات یازدهم سپتامبر تاکنون مسلمانان مورد حملات و انتقادات رسانه‌ها، سیاستمداران و نویسندگان غربی قرار گرفتند. اما سازمان گالوپ به عنوان یک گروه نظرسنجی و تحقیقاتی جهانی دیدگاه مسلمانان را درباره جهان غرب منعکس کرده است.

براساس گزارش رویترز، مؤسسه گالوپ با 50 هزار نفر طی دوره‌ای 6 ساله مصاحبه کرده تا به دیدگاه جامعی در مورد تلقی مسلمانان در باب غرب دست یابد.

نتایج این تحقیقات در کتابی با عنوان " چه کسی از طرف اسلام صحبت می‌کند؟ یک میلیارد مسلمان به چه فکر می کنند؟ منتشر شده است.

دلیله  مقاهد یکی از نویسندگان این کتاب که همراه جان اسپوزیتو استاد دانشگاه جورج تاون این کتاب را تألیف کرده است گفت: تنش میان جوامع اسلامی و غربی غیرقابل اجتناب است و این، بیش از آنکه  به اصول ارتباط داشته باشد به سیاست ارتباط دارد، مسلمانان آزادی بیان دمکراسی، پیشرفت تکنولوژیکی و دستیابی به دانش را مورد تحسین قرار می‌دهند.

وی چون دیگر علما و تحلیلگران مسلمان اعتقاد دارد که رسانه‌ها سهم بزرگی در رشد اسلام‌هراسی سراسر دنیا دارند. وی اظهار داشت که تحلیلهای رسانه‌ای نشان می‌دهند که اکثر پوششهای خبری رسانه ای در امریکا به‌شدت نگرش منفی درباره اسلام دارند درحالی‌که مسیحیت با چنین رویکردی در شبکه‌های اسلامی مورد بحث قرار نمی‌گیرد.

در نتایج این تأکید تأکید شده است که مسلمانان از امریکا و بریتانیا به علت حمله به عراق و افغانستان احساس انزجار دارند و اعتقاد دارند ارزشهایی چون دمکراسی که آنها داعیه‌دار آن  هستند زمانی که نوبت به کشورهای جهان اسلامی می‌رسد به هیچ وجه اجرا نمی‌شود.


موضوعات مرتبط: مسائل کلی مسلمانان اروپا
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:52 ] [ آرش ] [ ]

هفته نامه ملت چاپ دوشنبه در شماره جديد خود نوشت : انتشار فيلم ضد اسلامي فتنه توسط كارگردان هلندي در برخي از شبكه‌هاي اينترنتي جامعه مسلمانان در كشورهاي اروپايي را براي مقابله با اقدامات اهانت آميز عليه مقدسات اسلام و ماجراجويي غرب متحدتر و فعال تر كرده است .

به نوشته اين هفته نامه، همانطوري كه پس از حادثه ‪ ۱۱‬سپتامبر ‪ ۲۰۰۱‬ميلادي در آمريكا برخي از سياستمداران غربي دين اسلام را به تروريسم ، خرابكاري و وحشت افكني ربط دادند و با اين عمل خود تمايل جامعه غرب را به اسلام بيشتر كردند، اكنون نيز فيلم فتنه باعث رواج و گسترش بيشتر اسلام در اين منطقه شده است .

اين هفته نامه در مقاله‌اي به قلم ظاهر دولت نوشت : اكنون خود اروپايي ها اعتراف مي‌كنند كه گرايش به دين اسلام و روي آوردن به قرآن كريم با وجود دسيسه‌هاي دشمنان در كشورهايشان رو به افزايش است .

ملت نوشت: بر اساس آمار تاييد شده قرآن كتاب مقدس مسلمانان در حال حاضر جذاب‌ترين و پرخواننده‌ترين كتاب در اروپااست و حتي غير مسلمانان نيز توجه بيش از پيش به آن دارند.

اين نشريه تاجيك هدف از تهيه و انتشار فيلم فتنه را تقويت افكار ضداسلامي در جهان دانست و نوشت :خوشبختانه برخلاف اين تفكر غلط ، انتشار اين فيلم جز بدنامي و روسياهي براي كارگردان هلندي و طراحان آن چيز ديگري در پي نداشت .

اين منبع افزود: دو نفر نقاش يا فيلم ساز با تهيه و انتشار آثار هنري بي اساس هرگز نمي‌توانند در برابر نفوذ و گسترش ريشه‌اي اسلام كاري كنند.

اين نشريه بااشاره به مهاجرت شمار قابل ملاحظه‌اي از جمعيت كشورهاي اسلامي به غرب به دليل استعمارگري كشورهاي غربي ،نوشت : اكنون خودباوري و اتحاد اين مهاجران مسلمان باعث نگراني مقام‌هاي سياسي غرب شده است .

هفته نامه ملت نوشت : هم اكنون مسلمانان در غرب براي دفاع از هويت ديني خود در فضاي اجتماعي و سياسي اروپا و آمريكا فعال شده‌اند و هر دسيسه‌اي عليه اسلام مانند فيلم فتنه اتحاد آنان را بيش از پيش تقويت مي كند.


موضوعات مرتبط: واکنش مسلمانان جهان به اهانتهای غربیها علیه مقدسات
[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 13:51 ] [ آرش ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی کردیم با توجه به اسلام ستیزی که در غرب ، در حال شکل گیری است و همچنین نیاز مبرم وحدت مسلمانان در برابر صهیونیسم مسیحی ، آخرین اخبار از وضعیت مسلمانان و فعالیتهای آنان را جمع آوری نموده و در اختیار کاربران عزیز قرار دهیم تا مایه دلگرمی مسلمانان و زنده شدن امید به ظهور منجی عدالت گستر شود.
حال که چند ماهی از راه اندازی این وبلاگ میگذرد توطئه های دشمنان اسلام در غالب پروژه اسلام هراسی و در نهایت اسلام ستیزی کاملا مشهود شده است . این توطئه ها در غالب ساخت فیلم فتنه ، کاریکاتورهای موهن ، اجرای نمایش آیات شیطانی ، برگزاری گالری عکس در آلمان ، و آخرین آن تا زمان نگارش، ساخت انیمیشن توهین به رسول الله (ص) مشهود می باشد. از این رو ما را به ادامه این راهی که در پیش گرفتیم به کمک شما خوانندگان عزیز وبلاگ خصوصا خوانندگانی که در خارج از کشور اسلامی ایران زندگی می کنند را مصمم تر نموده است.
بدیهی است نظرات سازنده شما عزیزان ما را در ادامه این امر یاری می نماید ، لذا ما را مفتخر می فرمائید اگر نظرات سازنده و دلگرم کننده خود را ارائه فرمائید.

کوچک شما آرش
امکانات وب